Facebook Google+ Twitter

Minęło 18 lat od niewyjaśnionego zaginięcia Jarosława Ziętary

18 lat temu, 1 września 1992 r. zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach dziennikarz "Gazety Poznańskiej" Jarosław Ziętara. Wielu porównuje okoliczności jego zaginięcia do sprawy Olewnika.

Jarosław Ziętara / Fot. Archiwum rodzinyJarosław Ziętara w chwili zaginięcia miał 24 lata. Ostatni raz widziano go około godziny 8.40, 1 września 1992 r., w drodze do redakcji "Gazety Poznańskiej". Z zeznań świadków wynika, że został uprowadzony, a następnie zabity. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Śledztwo w sprawie zaginięcia zostało wszczęte przez prokuraturę dopiero w 1993 r. Po licznych błędach proceduralnych, wznawiano je i umarzano, by ostatecznie zamknąć w 1999 r.

Ziętara zaginął po napisaniu artykułu na temat nieprawidłowości, wokół prywatyzacji śremskiego PKS. W swoim materiale rzucił podejrzenia na lokalne władze, ale również na urzędników ówczesnego Ministerstwa Transportu. Policja nie wzięła jednak na poważnie podnoszonego przez jego przyjaciół i rodzinę argumentu, że zaginięcie mogło mieć związek z artykułem. Sprawdzane były głównie dwa możliwe wątki: ucieczka Ziętary za granicę i samobójstwo.

W późniejszym czasie pojawiły się plotki o związkach Ziętary z Urzędem Ochrony Państwa. Jego, nieżyjący już ojciec, wspominał, że UOP proponował dziennikarzowi współpracę. Ten wątek jest o tyle ważny, że 6 lat po zaginięciu Jarosława Ziętary pojawił się donos, z którego wynikało, że za jego śmierć odpowiadają oficerowie UOP. Do poznańskiej redakcji trafił też anonim, którego autor podawał miejsce, gdzie wrzucono ciało zabitego dziennikarza i nazwiska sprawców - funkcjonariuszy urzędu.

Ostatecznie, zeznania świadków incognito doprowadziły do wznowienia śledztwa. Ciała Ziętary, ani dowodów jego śmierci nie udało się jednak znaleźć i zostało ono umorzone.

W 2008 r. ukazał się artykuł dziennikarzy "Głosu Wielkopolski", o nieprawidłowościach w śledztwie. Poseł Filip Kaczmarek interweniował w MSWiA. Powstał list otwarty do Ministra Sprawiedliwości. Głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich.

W roku 2010 powstał społeczny komitet „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary”. Jego członkowie
wystąpili do Krzysztofa Kwiatkowskiego, ministra sprawiedliwości, a potem do Andrzeja Seremeta - prokuratora generalnego o przekazanie sprawy zabójstwa dziennikarza do prokuratury spoza Wielkopolski. Apele pozostały bez odpowiedzi. 1 września 2010 r. rozpoczęła się akcja społeczna 18 lat niewyjaśnionej zbrodni - ma ona na celu wymuszenie wznowienie śledztwa.

Informacje na temat Jarosława Ziętary znaleźć można na stronie: http://jarek.sledczy.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Policja chetnie podejmuje tylko te wątki, ktore jej pasują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Apel o ponowne śledztwo ws. Jarosława Ziętary - link

Komentarz został ukrytyrozwiń
sceptyk
  • sceptyk
  • 27.02.2011 20:57

Kto widzial ostatni? znaczy sie, poza dziewczyna, kto jeszcze widzial 1 wrzesnia? Bo 31 sierpnia wyszedl z pracy, co kilka osob widzialo. A ile osob widzialo, jak szedl do pracy rano? Czyli kiedy widziany byl po raz ostatni? W sierpniu czy juz we wrzesniu? A przyczyna? Czy dziewczyna, czy narkotyki, czy kradzione auta, czy interesy wschodnich ludzi, czy moze cos z okolic pecoldwszczyzny albo kierunek sremski? Bo wyglada to na to, ze moze cos zupelnie innego, bo tylko wyszedl z pracy troche sie przespac...

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze: kto był komendantem w Poznaniu, kto komendantem głównym, który prokurator prowadził śledztwo a który nadzorował, kto był ministrem sprawiedliwości a kto premierem? Co teraz porabiają?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli to ma związek z UOP to kij w wodę.
A kto był w 1992 szefem UOP? A jego zastępcą? Co teraz porabiają? Czy mają kolegów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Link do artykułu o działaniach policji w spawie zaginięcia Jarosława Ziętary:

link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof M. Kaźmierczak
  • Krzysztof M. Kaźmierczak
  • 24.09.2010 07:10

Remi Dobrzyński napisał:
"co dalej z prokuratorami prowadzącymi na początku to śledztwo, czy ponieśli jakieś konsekwencje za swoją nieudolność i zagmatwanie śledztwa, lub niepodjęcie wskazanych dowodów ( wątków)"
Nikt nie poniósł żadnych konsekwencji. Prokuratura i policja nigdy nie przyznały się do jakichkolwiek błędów i zaniedbań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Rafale stwórzcie dział niewyjaśnionych zbrodni.
Podaję link do mojego artykułu: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawia mnie inny fakt.

Dlaczego odpowiedzialni pracownicy tacy jak: urzędnik w jakimkolwiek urzędzie, prokurator, bez względu na rangę prokuratury, czy sędzia z jakiegokolwiek sądu ...itp. nie odpowiadają za swoje źle podjęte decyzje, są bezkarni i mogą wg własnego „widzi mi się” pracować i nadal bezkarnie wykonywać powierzone zadania. Ba! Jeżeli już ich nieprzemyślane i źle podjęte decyzje zostaną nagłośnione (powtarzam nagłośnione) to taki pracownik zostaje przeniesiony na inne ... wyższe lub co najmniej równorzędne stanowisko. Ot, cała prawda. Brak odpowiedzialności. W przypadku, gdy „ zwykły” pracownik ( kierowca, piekarz, ślusarz, stolarz, inny robotnik) źle podejmie decyzje, spowoduje uszczerbek w majątku lub uszczerbek na zdrowiu to niestety ponosi konsekwencje i to dotkliwe niejednokrotnie nieadekwatne do czynu.

W powyższym przypadku sytuacja jest podobna. „błędy proceduralne”. Autor nic nie pisze w tej sprawie i nie rozwija tego wątku. Ktoś popełnił te błędy, nie zachował ostrożności, nie podszedł profesjonalnie do zagadnienia ( Oj! Przepraszam, a może za bardzo profesjonalnie podszedł do sprawy i w umiejętny sposób zatuszował podstawowe dowody).
Proszę autora powyższego o rozwinięcie tego wątku - co dalej z prokuratorami prowadzącymi na początku to śledztwo, czy ponieśli jakieś konsekwencje za swoją nieudolność i zagmatwanie śledztwa, lub niepodjęcie wskazanych dowodów ( wątków)

Powodzenia, będę śledził dalej tą sprawę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego Panie Rafale napisałem "opcji", nie zaznaczając - jakiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.