Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4311 miejsce

Minęło 35 lat odkąd sonda Voyager 2 przybliżyła nam Saturna (zdjęcia)

25 sierpnia 1981 r. sonda Voyager 2 przeleciała w pobliżu Saturna, dając ludzkości wspaniały obraz drugiej pod względem wielkości planety Układu Słonecznego.

 / Fot. NASA/JPL-CaltechWe wrześniu 1979 r. do Saturna dotarła sonda Pioneer 11, zbliżając się na odległość blisko 21 tys. kilometrów. Niespełna 2 lata później nieopodal planety przeleciała sonda Voyager 2. Obraz, który się wyłonił zachwycił naukowców. Dzięki informacjom wysłanym przez obiekt poznali lepiej cały system planety z pierścieniami i księżycami.

Sonda zbliżała się do kolejnych księżyców planety. Minęła trzeciego co do wielkości Japeta, następnie Hyperiona, Tytana, Dione, Mimasa, Enceladusa, Tetydę, Reę. Pod koniec sierpnia 1981 r. Voyager znalazł się zaledwie 100 tys. kilometrów od zewnętrznych warstw atmosfery Saturna.

Co odkryła sonda? Przede wszystkim dowody na geologiczną aktywność księżyców planety w przeszłości. Dużym zaskoczeniem był fakt, że na Enceladusie nadal ona występuje.

Misje Pioneera 11 i Voyagera 2 kontynuuje sonda Cassini. Została ona wystrzelona 15 października 1997 r. z przylądka Canaveral. W lipcu 2004 r. stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna.

Zdjęcie wykonane przez sondę Voyager 2 podczas podejścia do Saturna.

Fot. NASA/JPL-Caltech

Zdjęcie Saturna w fałszywych kolorach pokazuje strukturę atmosfery planety.

Fot. NASA/JPL-Caltech

Fotografia Enceladusa.

Fot. NASA/JPL-Caltech

Źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.