Facebook Google+ Twitter

Minęły 4 lata - nad sytuacją w Fukushimie nadal nikt nie panuje

Niedawno minęła 4 rocznica tragedii w elektrowni atomowej Fukushima Dai-Ichi na wyspie Honsiu. Portal www.SieMysli.info.ke przypomina, iż sytuacja po awarii jest w dalszym ciągu nieopanowana.

Flaga prefektury Fukushima / Fot. SkanTysiące hektolitrów skażonej wody, której używa się do chłodzenia reaktorównr 1, 2 i 3, gdzie doszło do stopienia rdzeni, spływa do Pacyfiku, pomimo systemu mrożenia i prób gromadzenia skażonego chłodziwa w prowizorycznych zbiornikach.

Sytuacja jest zdecydowanie gorsza od tej, jaka była udziałem Europy po awarii w Czernobylu. Skażanie oceanu, gleby i powietrza materiałem rozszczepialnym trwa bowiem nieprzerwanie od 4 lat.

Wg japońskiego fizyka Shigeru Mity, Tokio już powinno być ewakuowane. Tym bardziej –wszystkie tereny, położone pomiędzy prefekturą Fukushima a stolicą Nipponu. Dr Mita określa obecną sytuację Wysp Japońskich, a potem reszty kontynentu azjatyckiego, jako„scenariusz końca świata”. Nie gwałtownego, na raty, ale jednak…
Uczony współpracuje z tokijskimi placówkami medycznymi, zwłaszcza tymi, gdzie leczy się dzieci.

Niedawno wyprowadził się ze stolicy Japonii, przekonany o słuszności swoich badań, wyciszanych przez media głównego nurtu i rząd Kraju Wschodzącego Słońca.

Tymczasem Wikipedia powtarza za WHO: „Na skutek awarii, według WHO, wzrost zachorowalności na raka będzie tak mały, że niezauważalny, a prawdopodobieństwo, że obecne dzieci w Japonii będą chore na raka wzrosło o 1% [94]. Jak zauważył James Lovelock, tsunami, które spowodowało awarię w Fukushimie zabiło 26 tys. osób, podczas gdy w wyniku samej awarii nie zginęła ani jedna [95].” WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) tuszowała już skutki katastrofy w Czernobylu, toteż trudno się dziwić takiej ocenie sytuacji.

Realia wyglądają zupełnie inaczej – w roku 2014 w prefekturze Fukushima zanotowano przyrost zachorowań na raka (głównie tarczycy) rzędu 6000%!!!

Mapa skażenia Pacyfiku cezem 137 / Fot. skanW styczniu 2015 r. zbadano ryby, odłowione w odległości 40 km od wybrzeża Honsiu i zniszczonej elektrowni atomowej. Wyniki? Japońska Agencja Badań Rybołówstwa, w kilkudziesięciu zbadanych rybach wykryła nawet 12 400 bekereli radioaktywnego cezu na kilogram. To ok. 124 razy więcej niż bezpieczny poziom, określony w lokalnej normie. Ryby były na tyle skażone, iż ich ewentualne spożycie byłoby niebezpieczne dla zdrowia.

Normy zresztą od chwili katastrofy rząd Japonii podnosił już kilkukrotnie, jak to w 1986 r. zrobiła Wspólnota Europejska po awarii pod Kijowem.

Patrząc na mapę skażenia Pacyfiku radioaktywnym cezem 137, opracowaną przez Niemców (prof. Erik Behrens z zespołem), a ukazującą stan w 2,5 roku po katastrofie, trudno nie zgodzić się z wnioskiem odpowiedzialnej za tę mapę ekipy uczonych: cały Ocean Spokojny zostanie skażony izotopem cezu w ciągu 6 lat. A przecież do Pacyfiku spływa (po czym paruje i opada z deszczem) nie tylko cez…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niestety, raz rozkręcona machina nuklearna, będzie kręcić się nadal. Tematem zajmuję się już od czasów Czarnobyla. Widziałem wtedy przerażenie w oczach wielu zacnych pracowników nauki Gdańskiej Akademii Medycznej, gdy wydelegowano mnie do odczytu na temat choroby popromiennej, jako że zajmowałem się wtedy interną okresu wojny. Najważniejsze dane na temat choroby popromiennej były wtedy w większości utajnione.

Na W24 zamieściłem takie teksty na pokrewne tematy:
link

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie powiem, żeby to nie były przerażające informacje... Dobrze zdawać sobie z tego sprawę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie dlatego odwiedzam niezależne portale informacyjne żeby się dowiedzieć więcej niż to co "musimy wiedzieć"... Wg "naszych" mediów problemu nie ma... bo na 100 dzieci na raka zachoruje 1 więcej, czy ktoś się zastanawiał że to może być akurat jego dziecko..? Czy potrafi sobie to wyobrazić...? Oczywiście te dane są na pewno zaniżone...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.