Facebook Google+ Twitter

Miniatura wrocławskiej katedry

Dziś, tuż przed godziną 12 na wrocławskim Ostrowie Tumskim, tuż przed samą katedrą odsłonięta została miniatura tej bazyliki. Miniaturka zabytkowej katedry ma służyć osobom niepełnosprawnym, a w szczególności niewidomym, które to dzięki dotykowi mogą obejrzeć i dowiedzieć się jak wygląda zabytkowa świątynia.

W minionym roku na wrocławskim Rynku powstała też miniaturka Ratusza. Służy ona do tych samych celów. Budowa miniaturowych zabytków odbywa się z inicjatywy Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, która jest elementem większej kampanii "Wrocław bez barier".

Ja jestem osobą niepełnosprawną i bardzo się cieszę, że co raz więcej miejsc jest dla nas dostępnych i coraz więcej rzeczy się dla nas robi. We Wrocławiu jest Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Osób Niewidomych, poza tym mieszka tam wiele osób niewidomych. Tak więc sądzę, że projektowanie, robienie małych "wielkich" zabytków jest rzeczą piękną. Osoby niewidome nie będą musiały sobie wyobrażać, dzięki opisowi drugiej osoby jak wygląda np. Ratusz, tylko same będą mogły go swoimi dłońmi zobaczyć.

Źródło: Gazeta Wrocławska - Słowo Polskie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

O dzięki Ewo! Bo ja nie pomyslałam nad tym nawet, aby poszukać obrazka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że jednak powstają.
Tu można zobaczyć miniaturę, o której mowa w powyższym art. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo dla Wrocławia. Właśnie byłam w tym mieście w minionym tygodniu. Miasto i jego gospodarze mnie zauroczyli swoją gospodarnością i pomysłowością.
Jolu, żaden Park miniatur nie umożliwi niewidomym zwiedzanie i poznanie. Niestety te miniatury w parkach są zbyt duże. Natomiast miniatury dla niewidomych widziałam w mieście niemieckim Marburg i chyba w Monachium. Kilka takich mianiatur ustawionych jakby na stole , pasującej wielkości, pozwala dłonią "obmacać " cały budynek. To tak jakbyś katedrę zmieściła w dłoniach. O ile pamiętam są też opisane brailem ścieżki i liczby kroków od miniatury do oryginału.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Iwono, przyznam, że nie zastanawiałam się nad tym, jak miniatury mogą służyć niewidomym. Dziękuję za odkrycie takiego zastosowania. Polecam Park Miniatur w Pobiedziskach (wielkopolskie zabytki) lub nieco dalej - w Kowarach: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetna inicjatywa, 5+ i popieram ;)
a miniaturę chętnie sama zobaczę ;)
Pozdrawiam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisałam ten artykuł po przeczytaniu na ten temat w necie w "Słowie Polskim". Bardzo mnie to zainteresowało, poniewaz sama jak juz wspomniałam jestem ON a jedną z moich ułomności jest to, że słabo widzę. I w pewnym okresie mojego zycia bardzo duzo czasu spędzałam we Wrocławiu w towarzystwie osób niewidomych. Wiem więc co to dla nich znaczy, jak nie raz sa ciekawi jak cos wyglada itp, a tutaj mają jak na dłoni miniatury zabytków/ Poza tym Wrocław to miasto, do którego mam ogromny sentyment.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.