Facebook Google+ Twitter

Miniaturowy Świat.

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-01-02 11:57

Domki dla lalek z kolekcji Anety Popiel-Machnickiej Wystawa w Muzeum Miedzi w Legnicy

Wystawa prezentuje ponad 50 różnorodnych, szczegółowo wyposażonych domków i sklepików.

Domki przyciągają uwagę i wywołują uśmiech, coś sprawia, że nie potrafimy przejść obok nich obojętnie

Oglądamy je z wielkim zaciekawienia i jedno jest pewne, domki przenoszą nas w przeszłość – do innych czasów, innych mód i gustów, sposobów życia, prowadzenia domu, spędzania wolnego czasu. Roztaczają czar, któremu trudno się oprzeć.

U jednych zainteresowanie wzbudza aspekt techniczny – w jaki sposób te miniaturowe repliki są zrobione, jakich użyto materiałów do ich budowy i właściwie w jaki sposób do tak małych lamp „dociągnięto równie mały prąd”?

Innych odbiorców pociąga historyczny klimat wnętrz, stroje z epoki, pieczołowicie odtworzone detale dnia codziennego – żywe dokumenty minionych czasów. Wiele osób zachwyca się artyzmem, kunsztem wykonania, pomysłowością i cierpliwością twórców tych lalczynych, filigranowych światów.

Od dziesięcioleci wiekowe domki dla lalek fascynują nie tylko mniej lub bardziej przypadkowych turystów w muzeach, ale również historyków, badaczy kultury i przemian społecznych, architektów, scenografów i kolekcjonerów oraz oczywiście dzieci. Małe i te całkiem dorosłe.

Wystawie towarzyszy film, w którym krok po kroku można obserwować jak przebiega renowacja zabytkowych domków, którą przeprowadza Aneta Popiel – Machnicka, właścicielka kolekcji.
(Konrad Byś)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.