Facebook Google+ Twitter

Miniatury poetyckie obwieszczane na murach

Izabella Degen to istny wulkan pomysłów, bank wyobraźni (malarstwo), kobieta pełna fantazji i kreatywności w jednym. A jaka płodna. Posiada lekkie pióro, którym tworzy wspaniałą prozę i poezję. Oby jak najdłużej.

Okładka tomu mini poezji Izabelli Degen do nabycia również w formie e-book w wydawnictwie: www.e-bookowo.pl Fot./scan Rajmund Czok / Fot. [ Tym razem wydała zbiór 219 miniatur poetyckich, zatytułowany „Myśli na wskroś uczesane”. Miniatury poetyckie stanowią wersy, które w samym założeniu nie mogą przekraczać trzydziestu znaków ujętych w pięciu wersach. To warunek, by móc uczestniczyć w tym twórczym przedsięwzięciu powstałym 2002 roku w Fundacji Poemat z inicjatywy krakowskiego poety Michała Zabłockiego.

Podstawowym celem fundacji było pozyskanie w ciągu 365 dni 366 mini wierszy. Na apel ten nie pozostała bierna Izabella Degen. Spod jej pióra zrodziło się kilkaset takowych mini wierszy, które wydała w tomiku poetyckim, ale wcześniej ponad trzydzieści ukazało się na murze kamienicy przy ulicy Brackiej 1. w Krakowie, co moim zdaniem dla autorki jest ogromnym wyróżnieniem. Wyróżnione wiersze Fundacja Poemat każdorazowo publikuje na fasadzie kamienicy, które na tym murze mają swoistą premierę. Dodam jeszcze, że mini wiersze Izabelli Degen ukazywały się cyklicznie na portalu poetyckim „e-Multipoetry”.
Autor tekstu w czasie miłej pogawędki z poetką Izabellą Degen przy kawie i lampce szampana na Targach Książku we Frankfurcie. Fot. pryw. archiw. autora / Fot.
Pewnie ktoś zapyta, czy napisanie mini wiersza, zamykającego się maksymalnie w trzydziestu znakach uszeregowanych w pięciu wersach, jest rzeczą łatwą? Zwłaszcza, że każdy wiersz musi zawierać skondensowaną myśl na określony temat. Muszę przyznać, że podjąłem się takiej próby i … skapitulowałem. To nie takie proste, jakby nam się wydawało.

Z jednej strony to zabawa, z drugiej fantazja i operowanie skondensowanym słowem zamykającym określoną myśl. Oto dwa przykłady ze wspomnianego tomiku:

analfabeta wirtualny
w nostalgicznym szeleście
wspomnień - szuka
kolegów ze szkolnej ławy
a oni żyją w Naszej Klasie

na fejsbuku każdy dzisiaj
bohaterem jest i tam swoją
biografią poleruje, a w realu
jak mała mrówka regułom
życia się podporządkuje


Dzięki tym przykładom poznajemy zarówno zwyczajność jak i indywidualność autorki. Sama autorka tych fascynujących skrótów myślowych mówi tak: - Żyje się (i umiera) tylko dzięki małym epizodom, które narzuca nam życie. To prawda. Ładunek mini-poezji, baśniowości, komizmu, czasem i dramatu na 82 stronach tomiku „Myśli na wskroś przeczesane” jest niebywały.

Izabella Degen
„Myśli na wskroś przeczesane”
ISBN e-book 978-83-7859-388-1
ISBN druk 978-83-7859-389-8

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Autorowi za tak wnikłą recenzję moich miniatur poetyckich, to sympatyczne takie zainteresowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku! Rzeczywiście błąd. Ale kto błędów nie robi? Dziękuję za wskazanie. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem prezentacja nienapuszona, interesująca.
Ukłony dla obojga: Recenzenta i Bohaterki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W pierwszym akapicie, żeby było jasne....

"Tym razem wydała zbiór 219 miniatur poetyckich, zatytułowany „Myśli na wskroś uczesane”. Miniatury poetyckie stanowią wersy, które w samym założeniu nie mogą przekraczać trzydziestu znaków ujętych w pięciu wersach. To warunek, by móc uczestniczyć w tym twórczym przedsięwzięciu powstałym 2002 roku w Fundacji Poemat z inicjatywy krakowskiego poety Michała Zabłockiego".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla pani Izabeli i autora recenzji.

Wydaje mi się jednak, że autor "z automatu" wstawił do tytułu niewłaściwe słowo "uczesane", bo na tytułowej stronie jest "przeczesane"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Pani Izabelli i autora recenzji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło czytać takie informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rekomendacja miniatur poetyckich napisana w wyjątkowo ciekawy sposób. Podziwiać należy nie tylko umiejętności i zdolności Poetki, ale i Recenzenta:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie tak poczytać o twórczości autorki W24. I podbić by się przydało...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.