Facebook Google+ Twitter

MiniION i GiridION zbadają DNA. Odkrycie brytyjskich naukowców

Brytyjczycy stworzyli urządzenie, które bada DNA. Wygląda jak popularna pamięć przenośna, pospolicie zwana USB. W przyszłości może posłużyć do identyfikacji zwłok czy rozpoznawania komórek nowotworowych.

 / Fot. press releaseMiniION stworzony przez firmę Oxford Nanopore, sekwencjonuje genom wirusów i bakterii zaledwie w ciągu sekund. W przyszłości może posłużyć do identyfikacji zwłok czy rozpoznawania komórek nowotworowych.

Poza MiniION wyprodukowano również nieco większych rozmiarów GiridION. Obydwa urządzenia działają w ten sam sposób. DNA wprowadza się do roztworu z enzymami, a te przyklejają się do końca każdej nici łańcucha. Wskutek działania prądu elektrycznego, enzymy wraz z kwasem nukleinowym trafiają do otworów na dnie membrany, umieszczonej na dnie roztworu.

Każdy z nich ma 10-mikrometrową średnicę. Wewnątrz otworu znajduje się zmodyfikowana wersja białka alfa-hemolizyny, w którego centrum mieści się pusta rurkowata przestrzeń. Po wciągnięciu do otworu DNA, enzym łączy się z alfa-hemolizyną, rozdzielając dwie nici kwasu nukleinowego. Charakterystyczne dla każdej z zasad właściwości elektryczne, zakłócają przepływ prądu w taki sposób, że możliwa jest ich identyfikacja.

Zastosowanie MiniIONu ma wielkie zalety. Nie trzeba powielać DNA, ani dzielić łańcucha na krótsze odcinki - urządzenie bada nawet fragmenty składające się z 10 tys. jednostek. MiniIOn ma trafić na rynek w tym roku - podaje Polskie Radio .
Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Można przebadać DNA we wraku samolotu "smoleńskiego".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.