Facebook Google+ Twitter

Minister Arłukowicz ocalał. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla niego

Wniosek o wotum nieufności poparło 215 posłów, 233 głosowało przeciw. Tym samym wniosek PiS przepadł, a minister Bartosz Arłukowicz po raz kolejny ocalił stanowisko.

 / Fot. PAPW opinii PiS, długość kolejek do świadczeń systematycznie wzrasta, w Ministerstwie Zdrowia pogłębia się chaos, postępuje komercjalizacja szpitali, monopol NFZ ma się dobrze i ogólnie brakuje polityki zdrowotnej państwa. Wg autorów wniosku, o takim stanie rzeczy mówią też międzynarodowe raporty.

Minister Arłukowicz, odpowiadając na zarzuty, podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia doprowadziło m.in. do refundacji 900 nowych leków, na listę refundacyjną trafiły dodatkowe leki m.in. dla chorych na nowotwory. Zapowiedział też, że w marcu przedstawi konkretne plany zmniejszenia kolejek do lekarzy, choć jak podkreślił, ten proces już się zaczął, bo np. obecna ustawa pozwala na szybsze i bardziej efektywne kształcenie lekarzy.

Bartosz Arłukowicz odniósł się też do zapowiedzi posła Piotra Chmielowskiego (SLD), że wystąpi on na drogę sądową po tym jak Arłukowicz stwierdził publicznie, że prowadzi on komercyjne szkolenia dla lekarzy na Bali i Dominikanie. "Opierałem się na materiałach KRS, stronie internetowej posła - to fakty, które zostały tam zawarte" – wyjaśnił minister.

W obronie ministra zdrowia wypowiedział się premier Tusk, twierdząc, że i SLD, i PiS po raz kolejny stają po stronie interesów koncernów farmaceutycznych. Przypomniał, że kilka lat temu Polska jako jedyna przeciwstawiła się koncernom podczas epidemii świńskiej grypy. "Myśmy wtedy nie mieli pomocy ze strony PiS-u czy SLD. Widać było, że, czy przez nieświadomość, czy głupotę, czy złą wolę, ale raczej są gotowi iść ręka w rękę z dużymi interesami w ochronie zdrowia niż z pacjentem czy z pieniędzmi publicznymi" – powiedział Tusk. Przyznał też, że jeśli faktycznie poseł Chmielowski podaje się za głównego eksperta w służbie zdrowia i zajmuje się niejasnymi interesami, to wymaga to wyjaśnienia i "jest gorsze niż 5 wotum nieufności".

Leszek Miller nie wziął zdecydowanie w obronę swego posła, ponieważ podkreślił, że Chmielowski od niedawna jest posłem Sojuszu, do którego przeszedł z Ruchu Palikota. "Oczywiście, pogłębimy naszą wiedzę, albowiem jest to stosunkowo krótki okres, w którym poseł przebywa razem z nami. Musimy bliżej poznać jego działalność" - powiedział szef SLD.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.