Facebook Google+ Twitter

Minister Bieńkowska ogłosiła nową listę kluczowych projektów

Po otrzymaniu ministerialnej teki Elżbieta Bieńkowska unieważniła listę kluczowych projektów indywidualnych, które miały być zrealizowane ze środków Unii Europejskiej z pominięciem procedury konkursowej.

Listę sporządzona została jeszcze przez rządzącą w 2007 r. partię Prawo i Sprawiedliwość. Jednocześnie zapowiedziała ich szczegółową weryfikację. Ostatecznie, na konferencji prasowej, którą Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zorganizowało 1 lutego, ogłosiła nową listę.

 / Fot. www.mrr.gov.plWeryfikacji zostały poddane projekty, dotyczące trzech programów: Innowacyjna Gospodarka, Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Z 541 projektów na nowej liście zostały 433. Ich obecność oznacza, że są one projektami strategicznymi, kluczowymi dla rozwoju społeczno – gospodarczego Polski. Nie jest to równoznaczne z gwarancją ich zrealizowania. Kolejne weryfikacje nowej listy będą przeprowadzane co pół roku. Projekty, których realizatorzy nie dadzą stuprocentowej pewności dotrzymania ustalonych terminów mogą nadal być z listy usuwane.

Według minister Elżbiety Bieńkowskiej weryfikacja była konieczna, ponieważ polska lista projektów kluczowych została zaakceptowana jeszcze przed zatwierdzeniem programów przez Komisję Europejską.
Procedura weryfikacji była dwuetapowa. Najpierw lista została drugi raz przeanalizowana przez instytucje pośredniczące (ministerstwa) odpowiedzialne za realizację poszczególnych projektów. Ministerstwa miały czas na opracowanie nowej listy do 21 stycznia. Następnie pracownicy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego weryfikowali wyniki prac poszczególnych resortów. Efektem ich pracy jest nowa, okrojona lista projektów kluczowych.

Powstałe w wyniku weryfikacji wolne środki zostaną przeznaczone na realizację projektów, które trafiły na listy rezerwowe lub zasilą pulę funduszy dostępnych w procedurach konkursowych.

Zaakceptowane przez minister działania w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka obejmują 90 strategicznych przedsięwzięć. 84 projekty znajdują się na liście podstawowej, kolejne 6 to projekty rezerwowe. Ich łączna wartość wynosi 10.099,33 mln złotych.

Modyfikacje listy PO Innowacyjna Gospodarka wyglądają następująco:
- w działaniu badania i rozwój (I i II priorytet) w wyniku weryfikacji nie usunięto ani jednego projektu;
- w działaniu instytucje otoczenia biznesu (priorytet III, IV i V) usunięto jeden projekt znajdujący się na liście rezerwowej;
- w działaniu polska gospodarka na rynku międzynarodowym (priorytet VI) unieważniono cała listę;
- w działaniu społeczeństwo informacyjne (priorytet VII) z listy podstawowej usunięto 19 projektów, a z rezerwowej zniknęło ich 14.

23 projekty PO Innowacyjna Gospodarka realizowane będą na terenie całego kraju. Pozostałe zostaną wdrożone w poszczególnych województwach. Ilość programów w poszczególnych województwach przedstawia się następująco:
- mazowieckie: 21;
- dolnośląskie, małopolskie po 10;
- śląskie: 8;
- łódzkie: 7;
- pomorskie: 4;
- wielkopolskie: 2;
- lubuskie, podkarpackie, lubelskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie po 1.

Pełną zaktualizowaną listę kluczowych projektów PO Innowacyjna Gospodarka można znaleźć na: http://www.mrr.gov.pl/Aktualnosci/strona_glowna/Konferencja+prasowa+Wyniki+weryfikacji+list+projektow+kluczowych.htm.
Dokładne informacje o liście dostępne są na www.mrr.gov.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.