Facebook Google+ Twitter

Minister chce, by "Rotterdam" opuścił Polskę

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-07-15 10:29

Statek, którego wnętrze wypełnione jest rakotwórczym azbetsem wciąż pozostaje w porcie. Holenderscy armatorzy nie respektują decyzji Urzędu Morskiego.

Rafał Wiechecki, minister gospodarki morskiej, w poniedziałek podpisze decyzję o odrzuceniu odwołania armatora ,Rotterdamu" na decyzję Urzędu Morskiego w Gdyni. Urząd Morski nakazał bowiem pod koniec czerwca, aby statek opuścił polskie wody terytorialne do 10 lipca. Holenderscy armatorzy statku wciąż nie dostosowują się do tego rozporządzenia i - co więcej - podpisują kolejne umowy.

Wnętrze ,Rotterdamu' pełne jest rakotwórczego azbestu. Fot. Adam WarżawaW czwartek zawarli porozumienie ze Stocznią Gdańską. Chodzi o prace remontowe, połączone z usuwaniem ze statku materiałów skażonych azbestem. Wczoraj do naszej redakcji trafiło oświadczenie Roba Hagensa, armatora ,Rotterdamu", w tej sprawie.
- Umowa ze Stocznią Gdańską SA na wykonanie prac remontowych na pokładzie statku stanowi, że remont ,Rotterdamu" ma być przeprowadzony przy jednym z należących do Stoczni Gdańskiej nabrzeży wyposażeniowych, które posiadają niezbędną infrastrukturę. Pierwszym jego etapem będzie usunięcie z jego pokładów azbestu oraz elementów wyposażenia nim zanieczyszczonych. Zadanie to wykona polska spółka Algader Hofman, która posiada udokumentowane doświadczenie w usuwaniu odpadów azbestowych - wyjaśnia w swym liście Hagens. - Wszelkie materiały zawierające azbest lub zanieczyszczone tym minerałem zostaną w sposób zorganizowany i bezpieczny przetransportowane i złożone na składowisku TKK Kodersdorf GmbH w Niemczech - dodaje armator ,Rotterdamu".

Zdaniem Mariana Szołuchy, rzecznika Ministerstwa Gospodarki Morskiej, podpisana w czwartek umowa między armatorem wypełnionego azbestem statku a gdańską stocznią niewiele zmienia w sprawie odpłynięcia ,Rotterdamu".
- Naszym zdaniem, podpisanie takiego porozumienia ma na celu wywarcie presji na ministrze Rafale Wiecheckim. Tak jak już wielokrotnie informowałem, minister podjął decyzję, podpisze ją w poniedziałek i nie zamierza tolerować dłużej tego statku w Polsce - tłumaczy Szołucha.
Maciej Pawlikowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.