Facebook Google+ Twitter

Minister Ćwiąkalski odchodzi. Kto go zastąpi?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-20 09:45

Premier przyjął dymisję ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Minister zrezygnował z posady po zagadkowej śmierci w więziennej celi kolejnego bandyty, skazanego za porwanie i zamordowanie Krzysztofa Olewnika. Wedle Ćwiąkalskiego było to zwykłe samobójstwo i nie ma dowodów, by ktoś się do niego przyczynił... Jak były minister traktował swą rolę? O tym mówił "Polsce" w jednym z ostatnio udzielonych wywiadów.

CZYTAJ TAKŻE: TRZECI ZABÓJCA OLEWNIKA POWIESIŁ SIĘ NA PRZEŚCIERADLE

WŁODZIMIERZ OLEWNIK: W TEJ SPRAWIE NIE MA PRZYPADKÓW!

Zbigniew Ćwiąkalski / Fot. Bartłomiej Międzybrodzki/POLSKACzy sprawa zabójstwa Stanisława Pyjasa będzie przełomem w rozliczaniu zbrodni komunistycznych?
- Każda sprawa jest inna. Ta pochodzi z 1977 r. i była podejmowana cztery razy. Teraz sytuacja się zmieniła, ponieważ prokuratorzy przejęli nieznane do tej pory akta tajnego współpracownika.

Czy był on umiejscowiony blisko Pyjasa?
- Był jednym z agentów rozpracowujących opozycję. W tym Pyjasa. Prokurator prowadzący prosił, żeby nie spłoszyć tej osoby. Nie mogę powiedzieć więcej.

Panie ministrze, stworzył się dobry klimat do rozliczania tego rodzaju zbrodni...
- ...atmosfera jest dobra, ale przesadne są też nadzieje wobec prokuratury. Oczekuje się, że śledczy zabierze się za sprawę i ustali sprawców do tej pory bezkarnych. Jest też wiele przekłamań.

Na przykład?
- Mówi się, że chodzi tu o zbrodnię zabójstwa. Tymczasem postępowanie jest kwalifikowane jako pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Druga kwestia to, czy Lesław Maleszka przyczynił się do śmierci Pyjasa. Na razie nie ma dowodów, by tak twierdzić.

Zbigniew Ćwiąkalski / Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiA nie dziwi Pana, że dziennikarze ustalają więcej szczegółów niż prokuratorzy?
- Dziennikarzom jest łatwiej. Często ludzie mówią chętniej im niż prokuratorom. Tu grozi odpowiedzialność karna za składanie fałszywych zeznań. Dziennikarzom można mówić wszystko.

A dlaczego sprawa trafiła do prokuratora, który nie miał osiągnięć w wyjaśnianiu okoliczności śmierci ks. Popiełuszki?
- Trudno wykluczać prokuratura, któremu nie udało się czegoś wykryć. Gdyby zaszła taka potrzeba, można oddelegować innego, by go wspomógł. W ten sposób można by wykluczyć każdego lekarza, który kogoś nie wyleczył.

Nie traktuje Pan tej sprawy priorytetowo?
- Prokurator Piotr Piątek pełni obowiązki szefa okręgowej Komisji do spraw Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Ma wielkie doświadczenie.

ZBIGNIEW ĆWIĄKALSKI

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

I jeszcze jedno
Prawdziwa klasa, to dymisja z pełną odpowiedzialnością przyjętą na klatę. I milczenie. Przynajmniej do czasu. A nie " charakter wizerunkowy", " nie czuję się winny" itp

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziennik.pl donosi, że Ćwiąkalski wcale sam nie zrezygnował tylko został zdymisjonowany przez Tuska.http://www.dziennik.pl/polityka/article300322/To_premier_odwolal_ministra_sprawiedliwosci.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie przesadzacie Panowie?
Takich decyzji nie podejmuje się w szlachetnym odruchu ( dzisiaj ), tylko po analizie sytuacji przez Tuska ( w której mógł Ćwiąkalski uczestniczyć lub nie ). Do wyboru pozostało : podać się do dymisji lub zostać zdymisjonowanym. Co byście wybrali?

Komentarz został ukrytyrozwiń

berg - gorszym ministrem od Ćwiąkalskiego być nie można. Chyba, że są ludzie, dla których sztuką jest nicnierobienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.01.2009 12:47

Może wreszcie nastają normalne czasy. Tak powinno być.
Honor i klasa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację miczar. Pierwszy od lat polityk, który się nie przyspawał do stołka. Dla mnie pierwsza klasa. Mam nadzieję, że następca będzie równie dobry. A może nawet lepszy?;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Typowa zagrywka PR. Wszystko dla Donalda.
Ale i tak dobrze dla Polski, że Ćwiąkalski odchodzi:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Honorowo. Cenię Ćwiąkalskiego. Typowa odpowiedzialność polityczna i dobry przykład.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.