Facebook Google+ Twitter

Minister Drzewiecki przegrał wojnę o kuratora z PZPN

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-06 20:59

Organizacja Euro 2012 w Polsce nie jest zagrożona (przynajmniej na razie), a najbliższe mecze reprezentacji Polski z Czechami i ze Słowacją zostaną rozegrane - to efekt porozumienia, które zawarll minister sportu Mirosław Drzewiecki i władze Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Minister Drzewiecki jeszcze w piątek zapowiadał, że nie ugnie się pod szantażem FIFA, ale zmienił zdanie / Fot. Bartek Kosiński/PolskaO sukcesie mówią wprawdzie obie skonfliktowane ostatnio strony, jednak prawdziwym wygranym jest Michał Listkiewicz. Prezes PZPN nie dał się złamać kolejnemu rządowi. Minister Drzewiecki w obawie przed sankcjami ze strony FIFA [światowa federacja piłkarska zagroziła, że wyrzuci nas z międzynarodowych rozgrywek, a UEFA, że odbierze organizację Euro 2012 - red.] zgodził się na wszystkie warunki zaproponowane przez współpracowników Listkiewicza.

Przypomnijmy, że w zeszły poniedziałek Trybunał Arbitrażowy przy PKOl na wniosek ministra Drzewieckiego wprowadził do PZPN kuratora Roberta Zawłockiego i zawiesił zarząd futbolowej centrali. To efekt kontroli, którą minister zlecił kilkanaście tygodni wcześniej. Wykryto, że związek wielokrotnie łamał swój statut.

Drzewiecki, wsparty przez premiera Donalda Tuska i jego zastępcę Grzegorza Schetynę, jeszcze w piątek zapowiadał, że nie ugnie się pod presją FIFA. Uważał za oburzający fakt, że światowa federacja piłkarska podważa wyroki niezależnego sądu w Polsce.

Minister zmienił jednak zdanie. Ewentualna strata Euro 2012 okazała się zbyt poważnym argumentem. Drzewiecki szukał sposobu, by wyjść z konfliktu z twarzą. Przystał jednak na wszystkie warunki PZPN. W piśmie do działaczy związku poinformował, że będzie wnioskował o wycofanie kuratora. Ponadto zgodził się, by zaplanowany na 30 października zjazd wyborczy PZPN odbył się zgodnie z terminem.

Jedyne ustępstwa, na które przystali przedstawiciele związku, to "wdrożenie programu naprawczego", który ma doprowadzić do zmian zapisów w statucie wytkniętych przez Ministerstwo Sportu.

Obie strony zobowiązały się też, że Niezależna Komisja Wyborcza w składzie: Michał Kleiber (doradca prezydenta i przewodniczący komisji), Adam Giersz (doradca ministra sportu), Hryhorij Surkis (wiceprezydent UEFA) i Jerome Champagne (FIFA) będzie nadzorować przygotowania do wyborów nowego prezesa PZPN.

Wyborów, które zapewne wygra albo dotychczasowy wiceprezes Grzegorz Lato, albo sekretarz generalny Zdzisław Kręcina. Przy obowiązującej obecnie ordynacji pozostali kandydaci: Zbigniew Boniek i Tomasz Jagodziński są bez szans.

- Obiecano, że kurator zostanie wycofany, i nie mam powodów, by wątpić w polskie zapewnienia. Mam do obu stron zaufanie, dlatego FIFA nie będzie rozpoczynać procedury zawieszenia - oznajmił z satysfakcją prezydent FIFA Joseph Blatter. Dodał, że ma nadzieję, iż kurator Zawłocki skończy swoją działalność we wtorek.

Problem w tym, że kuratora może odwołać tylko trybunał przy PKOl. Jego rzeczniczka Katarzyna Grabska poinformowała "Polskę", że arbitrzy nie zaplanowali na wtorek posiedzenia.

- Złożę wniosek o wycofanie kuratora, w momencie gdy zbierze się Komisja Wyborcza. Przewiduję, że nastąpi to w piątek w Zurychu, chyba że panowie znajdą wcześniej czas - skomentował minister Drzewiecki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.