Facebook Google+ Twitter

Minister Giertych chce wprowadzić godziny bezpieczeństwa

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-11-28 22:30

Jeśli Romanowi Giertychowi, wicepremierowi i ministrowi edukacji uda się przekonać do swojego pomysłu rady gmin, to już wkrótce osoby nieletnie nie będą mogły przebywać w parkach, barach i kinach w godzinach nocnych.

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych podczas konferencji prasowej w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka LPR forsuje zmiany prawne, które zabraniają przebywania w miejscach publicznych osobom niepełnoletnim, chyba że pod opieką dorosłych. Propozycja budzi jednak protesty. Projekt LPR zakłada, rada gminy ma możliwość wprowadzenia zakazu przebywania osób nieletnich w miejscach publicznych w czasie godzin nocnych. Według ministra edukacji mogłoby to dotyczyć osób poniżej 16. - 17. roku życia w godzinach 23-5 rano.

– Jednak to społeczności lokalne podejmowałyby decyzję w sprawie wieku i godzin obowiązywania zakazu. Od zasady mogłyby obowiązywać wyjątki, na przykład w święta – uważa Giertych.
Osoba nieletnia, która zostałaby zatrzymana przez policję w czasie obowiązywania godzin bezpieczeństwa, zostałaby natychmiast odwożona do domu lub w miejsce pobytu opiekunów. Policja miałaby też możliwość umieszczania dzieci w policyjnej izbie dziecka do czasu przekazania ich pod opiekę opiekunów.

– To nie ma być kara, tylko opieka. Stopniowo będziemy wprowadzali kolejne elementy programu „Zero tolerancji”, zapobiegającego agresji wśród nieletnich – powiedział Giertych.

Jeśli gminy nie będą wprowadzały godziny policyjnej, to Giertych rozważa ustawowe wprowadzenie takiego obowiązku. Decyzję o godzinie bezpieczeństwa przyspieszyła sprawa 15-latka z Włocławka prześladowanego przez kolegów, który wczoraj popełnił samobójstwo. Resort edukacji wysłał tam już wizytatorów, którzy mają zbadać sprawę. Przeciwny wprowadzeniu godziny bezpieczeństwa jest były Rzecznik Praw Obywatelskich Andrzej Zoll.

– Nie sądzę, żeby to było skuteczne, zwłaszcza, że nie grozi za to żadna kara. To w pewnym stopniu ograniczanie swobód obywatelskich, a przecież wiadomo, że młodzi ludzie będą się buntować. Czekają nas więc kolejne protesty przeciwko ministrowi edukacji – prognozuje prof. Zoll.
MK (APP)

***
Dziś rano jako gość "Sygnałów Dnia" wyjaśnił, że jeśli obywatele nie będą przekonani do nowego prawa, sam zakaz nie przyniesie efektów. Wicepremier podkreślił, że będą też brane pod uwagę lokalne uwarunkowania w poszczególnych gminach:

Minister edukacji zapowiedział też, że oprócz działań, dotyczących bezpieczeństwa i związanych ze wzmocnieniem dyscypliny w szkole, resort będzie starał się też zapewnić młodym ludziom więcej zajęć pozalekcyjnych. Roman Giertych zaznaczył, że ministerstwo posiada już na to środki:
Roman Giertych podkreślił, że program resortu musi być realizowany systematycznie, dynamicznie i stanowczo.
IAR


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Komentarz do wypowiedzi Anny Białkowskiej.

Trudno mowić o opiece państwa /nie padło nad kim/czym - zakładać należy, że nad obywatelem/ bez kontroli, rozumianej tu jako forma nadzoru. Nie ma też słowa o tym, co się kryje za "opieką państwa". Co to znaczy? Z pewnością nie kontrola... ale to za mało, by obronić swoje stanowisko a tym bardziej krytykować cudze. Zwyczajnie: brak argumentów.

Ubezwłasnowolnienie to cześciowe lub całkowite pozbawienie zdolności do czynności prawnych. Jeśli wylegitymowanie przez odpowiednie służby młodego człowieka traktuje sie jako akt ubezwłasnowolnienia, wypada mi zaproponować małą słownikową powtórke ;-) Poza tym osoba, która ukończyła 13 lat, będąc małoletnia, i tak nie posiada pełnych czynności prawnych.
Tyle ode mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jakie to prawa obywatelskie mają być dla dzieci w godzinach nocnych? Prawo do spacerów, gry w piłkę czy w pokera albo konkurs piwny?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.11.2006 23:33

Nie tylko szokują, ale wręcz przerażają mnie propozycje Ministra Giertycha - chyba nie jesteśmy na dobrej drodze, jeśli "opieka Państwa" przeradzać się zaczyna w "kontrolę" i "ubezwłasnowolnianie".
A gdzie prawa obywatelskie?
Może zmniejszyć liczbę wypadków na drogach wprowadzając zakaz jazdy między 22 a 6 rano?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak się kojarzy z godziną policyjną ;-) Reszta w Trzech groszach

Komentarz został ukrytyrozwiń

RG promuje raczej pomysł wprowadzenia godziny policyjnej jak w latach 80- tych, tyle ze wtedy dotyczyło to całej społeczności a teraz wybranej grupy społeczności, pnoc dla dobra tejze grupy. ech

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.11.2006 23:08

Przepraszam bardzo, a co godziny przebywania nieletnich poza domem dotyczą Ministra Edukacji? To chyba już nie jego jurysdykcja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.