Facebook Google+ Twitter

Minister kultury nie zgadza się na badania serca Chopina

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-24 21:30

Minister kultury Bogdan Zdrojewski nie zgadza się na badania serca Fryderyka Chopina. Zespół specjalistów medycyny sądowej czekał na decyzję w tej sprawie od kwietnia zeszłego roku. Naukowcy zamierzali rozpocząć badania na przełomie roku. Czekali na dofinansowanie projektu. Potrzebne było około 50 tysięcy złotych.

Minister Zdrojewski już we wrześniu ubiegłego roku odmówił. Naukowcy dalej zabiegali o spotkanie i próbowali przekonać szefa resortu do ratowania serca kompozytora. W rozmowie z Radiem Wrocław minister podtrzymał swoją negatywną opinię. Powołał się, między innymi, na sprzeciw dalekiej rodziny kompozytora.

Według naukowców, Chopin nie chorował na gruźlicę, lecz na mukowiscydozę. Zdaniem profesora Tadeusza Dobosza, ważniejsze od rozstrzygnięcia, na co chorował Chopin, jest uratowanie serca kompozytora.

Od ponad pół wieku nikt nie zaglądał do urny z sercem, która znajduje się w warszawskim kościele św. Krzyża. "Bez konserwacji serce może się rozpaść lub wyschnąć" - argumentuje naukowiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.