Facebook Google+ Twitter

Minister kultury odznaczył artystów medalami Gloria Artis

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-19 20:36

Reżyser Agnieszka Holland, aktorka Irena Jun i pisarz Edmund Niziurski znaleźli się wśród kilkunastu artystów odznaczonych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalami "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Uhonorowano też twórców filmów animowanych.

Bogdan Zdrojewski podziękował wszystkim przybyłym artystom za ich pracę na rzecz polskiej kultury, a także dla młodego pokolenia. Minister tłumaczył, że zależy mu na tym, aby nagradzane były osoby z różnych dziedzin polskiej kultury, zarówno te znane z pierwszych stron gazet, jak i mniej znane.

Uhonorowana złotym medalem Gloria Artis reżyser i scenarzystka Agnieszka Holland zapewniała, że nie zamierza osiąść na laurach. Obecnie pracuje nad montażem i dźwiękiem do filmu o Janosiku, a w Stanach Zjednoczonych pracuje nad serialem o muzykach w Nowym Orleanie.

Podczas uroczystości w Ministerstwie Kultury medalami Gloria Artis zostało uhonorowanych sześciu animatorów. Jeden z pionierów polskiej animacji Bogdan Nowicki podkreślał, że to wyróżnienie dla całego środowiska animatorów, szczególnie ważne w roku 60-lecia polskiej animacji i nagrody Oscara dla zrealizowanej w łódzkim "Se-ma-forze" polsko-brytyjskiej produkcji "Piotruś i wilk".

Poza Bogdanem Nowickim medale Gloria Artis dostali inni animatorzy: Marian Kazimierz Kiełbaszczak, Stanisław Lenartowicz, Daniel Szczechura, Bronisław Zeman i Hieronim Neumann.

Złotym medalem Gloria Artis minister uhonorował też cenionego autora książek dla dorosłych i młodzieży Edmunda Niziurskiego i pisarkę, poetkę i prekursorkę polskiej fantasy dla dzieci Martę Tomaszewską.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.