Facebook Google+ Twitter

Minister Mateusz Szczurek nie wierzył w rządową reformę OFE

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-11-20 12:09

Premier Donald Tusk twierdzi, że nowy minister finansów Mateusz Szczurek będzie kontynuował plan poprzedniego ministra. A tymczasem we wrześniu Szczurek dość sceptycznie komentował reformę rządu w sprawie OFE.

 / Fot. PAP/Radek Pietruszka- Co do strategii makroekonomicznej mamy identyczny pogląd: ustępujący minister finansów, nowo wchodzący na ten urząd i ja. To gwarantuje potrzebną ciągłość - mówił premier Tusk podczas dzisiejszej konferencji.

A tymczasem Mateusz Szczurek jeszcze we wrześniu nie wierzył w przedstawioną przez rząd reformę OFE. Komentował ją na antenie TV Republika. Powiedział, że zaproponowany przez Rostowskiego system nie daje gwarancji na lepszą emeryturę.

- Zarzut, który się pojawia jest taki: ile warte są obietnice ZUS w stosunku do tego, co gwarantuje system pół publiczny, czyli obowiązkowe OFE. I czy obligacje skarbowe są lepszym zobowiązaniem państwa - tego samego przecież - czy też emerytury. Wcale nie jestem pewien, że ta różnica jest tak istotna - mówił.

Szczurek stwierdził, że system oparty na OFE jest stabilizatorem, który chroni przed działaniami polityków, by nie mogli nadmiernie zwiększać wyborcom emerytury przed wyborami.Opowiadał, że tak naprawdę nikt z nas nie może wiedzieć, która z podjętych decyzji będzie lepsza: zostać w OFE czy w ZUS. Okaże się to dopiero po przejściu na emeryturę. Powiedział, że wybierze OFE, bo opłaty za zarządzanie są tam mniejsze.

Od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy w ramach tzw. drugiego filaru chcą oszczędzać na emeryturę w OFE czy w ZUS. Na decyzję każdy będzie miał trzy miesiące. Po dwóch latach będzie można zmienić zdanie. Przypomnijmy, poprzedni minister Rostowski przekonywał, że reforma spowoduje poprawę finansów publicznych oraz przyczyni się do obniżki podatków. Reforma była krytykowana przez polskich i światowych ekonomistów, m.in. przez amerykańskiego wydawcę Steve'a Forbesa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No skoro poprzedni Minister wymagał wymiany znaczy teraz nie tylko OFE rozkwitnie (czyli nasze pieniądze będą mnożone) ale i wiek emerytalny znajdzie się tam gdzie powinien z uwagi na postęp techniczny, czyli 60 lat dla Pań i 63 dla Panów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A propos systemu emerytalnego... 38 lat i piątka dzieci... słuszny kierunek ma nasza władza ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.