Facebook Google+ Twitter

Minister Obrony Narodowej z wizytą w Kielcach

Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich wygłosił wykład dla studentów Wyższej Szkoły Umiejętności w Kielcach. Tematem wykładu było bezpieczeństwo i zagrożenia międzynarodowe oraz rola organizacji międzynarodowych w dzisiejszym świecie.

Na spotkaniu oprócz studentów pojawili się między innymi: wicestarosta kielecki Marian Ferdek, zastępca prezydenta Kielc Andrzej Sygut, świętokrzyski poseł PO Artur Gierada, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Zdzisław Wrzałka.

Minister Klich w wykładzie dużo miejsca poświęcił kwestii terroryzmu, jego zagrożeniom i formą walki z nim. Mówił między innymi o nowej formie tego zjawiska, przybierającej na sile - cyberterroryźmie. Poruszył również kwestie tzw. klasycznych form terroryzmu.
- Dzisiaj zagrożenie atakiem militarnym na Polskę jest mniejsze niż w przeszłości, jednak jeśli chodzi o zagrożenie terrorystyczne - jest większe niż kiedyś - mówił minister.
W wątku na temat tarczy antyrakietowej, Bogdan Klich zaznaczył, że to Stany Zjednoczone odgrywają jedną z głównych ról w kwestii bezpieczeństwa Polski i całego świata: - Dziś, bezpieczeństwo Polski jest ściśle związane z bezpieczeństwem USA - podkreślił.

Drugą część wykłady zdominował temat "dwóch kotwic" - jak minister określił Unię Europejską i NATO.
- Unia Europejska i Pakt Północnoatlantycki są dziś stabilizatorami bezpieczeństwa naszego kraju, o których nasi przodkowie mogli tylko pomarzyć - mówił Bogdan Klich.
- Po przyjęciu Traktatu Lizbońskiego Europa powoli wychodzi z głębokiego kryzysu, jaki spotkał ją dwa lata temu, gdy nie udało się przyjąć wspólnej konstytucji - dodał.

Minister podkreślił, że jeśli Unia Europejska chce osiągać sukcesy, potrzebuje determinacji wszystkich krajów członkowskich: - W Europie, oprócz materialnych środków niezbędnych, by iść naprzód potrzebna, jest również wola polityczna - mówił.

Bogdan Klich odniósł się także do sytuacji w polskiej armii. Zaznaczył, że jego rząd robi wszystko, by ta była jak najlepiej wyposażona, a za dwa lata stała się w pełni zawodowa: - W polskich siłach zbrojnych trwa modernizacja technologiczna. Ponad połowa środków na wyposażenie polskiego wojska była niewykorzystana przez poprzedników. (...) Chcemy wojska zawodowego. Jestem przekonany, że od pierwszego stycznia 2008 roku polskie siły zbrojne będą w pełni zawodowe - dodał minister Klich.

Po wykładzie odbyła się konferencja prasowa, dziennikarze pytali głownie o kwestie tarczy antyrakietowej, o której z prezydentem Georgem Bushem rozmawiał premier Donald Tusk. - Prezydent George Bush i jego administracja przyjęli do wiadomości nasze warunki i w pełni je rozumieją. Mogę powiedzieć tylko tyle, że jesteśmy coraz bliżej umieszczenia systemów tarczy antyrakietowej w Polsce - mówił minister.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.