Facebook Google+ Twitter

Minister Polaczek obiecuje: z Gdańska do Cieszyna pojedziemy autostradą w 2010 roku

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-06-05 07:40

Supernowoczesna trasa łącząca Gdańsk z Ostrawą ma być gotowa do końca 2010 roku - powiedział nam wczoraj minister transportu Jerzy Polaczek. Do grudnia zakończy się wykup działek pod autostradę A-1 między granicami województw śląskiego i łódzkiego a granicą z Czechami.

- Tylko w tym roku w budżecie państwa na budowę południowego odcinka A-1 przeznaczono 450 milionów złotych - mówi minister Polaczek. Przypomnijmy, że pierwotnie zakończenie budowy trasy A-1 planowano na koniec 2011 roku. Po ogłoszeniu decyzji o przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji Euro 2012 prace postanowiono przyspieszyć. W połowie lutego ruszyła budowa 16-kilometrowego odcinka A-1 między Sośnicą a Bełkiem. Potrwa ona dwa lata. Wartość kontraktu realizowanego przez greckich wykonawców to 213 milionów euro, z czego 80 procent pokrywa unijny Fundusz Spójności.Jerzy Polaczek / Fot. Fot. Karina Trojok

Budowę trasy A-1 w województwie śląskim podzielono na 8 odcinków. Kontrakty na budowę każdego z nich mają być gotowe do końca bieżącego roku. Chodzi m.in o odcinki Świerklany-Gorzyczki (granica z Czechami), Bełk-Świerkalny oraz budowę największego w Polsce węzła Sośnica, gdzie na trzech poziomach istniejąca autostrada A-4 (Kraków-Wrocław) przetnie się z trasą A-1.

Szefowie Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych i Autostrad przewidują, że do końca tego roku rozpoczną się prace budowlane dla całego odcinka planowanej trasy A-1 między Sośnicą a granicą z Czechami. Natomiast na odcinku między granicą województw łódzkiego i śląskiego a lotniskiem w Pyrzowicach trwa właśnie wykup gruntów. Według Polaczka rząd nie wie też jeszcze od kiedy przejazd trasą A-1 będzie płatny i czy mieszkańcy naszego regionu będą zwolnieni z opłat.
Witold Pustułka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.