Facebook Google+ Twitter

Minister Radosław Sikorski w krzyżowym ogniu pytań

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-12-15 11:33

Mali studenci Uniwersytetu Dzieci spotkali się w auli Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego z Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się czym jest polityka zagraniczna, poznali jej historię i usłyszeli jak wygląda ona obecnie. Minister Sikorski odpowiadał też na pytania dzieci.

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:RadekSikorski.jpg Uniwersytet Dzieci w Warszawie od początku istnienia oferuje dzieciom i młodzieży interesujące wykłady i warsztaty z różnych dziedzin nauki.

Tym razem dzieci mogły uczestniczyć w spotkaniu z Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim. O czym opowiadał minister i towarzyszący mu pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych? Jakie pytania zadawali studenci i czy odpowiedzi udzielone przez ministra zadowoliły pytających?

Uczestnicy wykładu dowiedzieli się co to takiego jest polityka zagraniczna, poznali jej historię i usłyszeli jak wygląda ona obecnie. Wypowiedzi zostały zobrazowane slajdami. Zaprezentowano zdjęcia i dokumenty pochodzące z okresu międzywojennego, m.in. prezentujące postaci ówczesnych konsulów: Karola Poznańskiego i Tadeusza Nagórnego.
Pierwszy z nich pełnił funkcję konsula generalnego RP w Paryżu i Londynie. Reprezentował
Polskę podczas rokowań i konferencji. Jedną z jego zasług było opracowanie merytorycznego wzorca dla konwencji konsularnych. Z kolei Nagórny kierował konsulatem w RP w Brukseli i w Strasburgu.Sieć placówek polskiej służby zagranicznej w 2010 r. / Fot. Ewa Krzysiak

Warto również wspomnieć o konsulatach honorowych (funkcjonowanie ich reguluje Konwencja Wiedeńska, Ustawa o funkcjach konsulów RP i rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych). W 1923 r było ich 16 , a w 1938 r już 112. W okresie PRL tego typu konsulaty zniknęły. Powróciły w 1989r - było ich 5, zaś w roku 2009 - 190.

Podczas spotkania mali studenci mogli też posłuchać o pracy placówek konsularnych RP od 1919 roku do chwili obecnej, rozsianych na całym świecie, od Nowego Yorku, Chicago poprzez Brukselę, Madryt aż do Winnicy i Lwowa. Mamy 88 ambasad, 38 konsulatów generalnych, 21 polskich instytutów, a przy ONZ jest 8 stałych przedstawicielstw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Co do zarobków pana ministra, to powiedział ile zarabia brutto i netto. W każdym razie otrzymuje mniej niż europoseł.
A swoją pracę lubi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maja dzieciaki mozliwosci. :) I bardzo dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zajęcia na Uniwersytecie Dzieci ciesza się b, dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Dzięki nim mogą poszerzyć swoją wiedzę , spotkać i porozmawiać z interesującymi ludżmi i zwiedzić różne ciekawe miejsca .
No i to nauka inna niż ta którą mają na codzień w tradycyjnej szkole.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, będę o Tobie pamiętać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Świr
  • Świr
  • 15.12.2010 13:24

Odpowiedni partnerzy dla ministra Sikorskiego. Ma szanse podciągnąć się w sztuce logicznego myślenia, argumentowania a co najważniejsze - reprezentowania interesów państwa. Wystarczy, że przy następnej okazji poprosi młodych o konsultacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.12.2010 13:03

Ja też oceniam ten materiał Ewy Krzysiak na 5!
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja to sam bym na takie spotkanie poszedł:). Też bym się chętnie dowiedział, czy pan Sikorski lubi być ministrem i ile zarabia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto wie może wśród tych dzieciaków jest przyszły następca Pana Sikorskiego. Bardzo przydatna inicjatywa. /5/ za konsekwentne relacjonowanie poczynań małych studentów z Uniwersytetu Dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.