Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister Radosław Sikorski w krzyżowym ogniu pytań

Ewa Bo
Ewa Bo
Sieć placówek polskiej służby zagranicznej w 2010 r.
Sieć placówek polskiej służby zagranicznej w 2010 r. Ewa Krzysiak
Mali studenci Uniwersytetu Dzieci spotkali się w auli Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego z Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się czym jest polityka zagraniczna, poznali jej historię i usłyszeli jak wygląda ona obecnie. Minister Sikorski odpowiadał też na pytania dzieci.

Uniwersytet Dzieci w Warszawie od początku istnienia oferuje dzieciom i młodzieży interesujące wykłady i warsztaty z różnych dziedzin nauki.

Tym razem dzieci mogły uczestniczyć w spotkaniu z Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim. O czym opowiadał minister i towarzyszący mu pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych? Jakie pytania zadawali studenci i czy odpowiedzi udzielone przez ministra zadowoliły pytających?

Uczestnicy wykładu dowiedzieli się co to takiego jest polityka zagraniczna, poznali jej historię i usłyszeli jak wygląda ona obecnie. Wypowiedzi zostały zobrazowane slajdami. Zaprezentowano zdjęcia i dokumenty pochodzące z okresu międzywojennego, m.in. prezentujące postaci ówczesnych konsulów: Karola Poznańskiego i Tadeusza Nagórnego.
Pierwszy z nich pełnił funkcję konsula generalnego RP w Paryżu i Londynie. Reprezentował
Polskę podczas rokowań i konferencji. Jedną z jego zasług było opracowanie merytorycznego wzorca dla konwencji konsularnych. Z kolei Nagórny kierował konsulatem w RP w Brukseli i w Strasburgu.

Warto również wspomnieć o konsulatach honorowych (funkcjonowanie ich reguluje Konwencja Wiedeńska, Ustawa o funkcjach konsulów RP i rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych). W 1923 r było ich 16 , a w 1938 r już 112. W okresie PRL tego typu konsulaty zniknęły. Powróciły w 1989r - było ich 5, zaś w roku 2009 - 190.

Podczas spotkania mali studenci mogli też posłuchać o pracy placówek konsularnych RP od 1919 roku do chwili obecnej, rozsianych na całym świecie, od Nowego Yorku, Chicago poprzez Brukselę, Madryt aż do Winnicy i Lwowa. Mamy 88 ambasad, 38 konsulatów generalnych, 21 polskich instytutów, a przy ONZ jest 8 stałych przedstawicielstw.

Duże zainteresowanie wzbudziły informacje o Centrum Operacyjnym. Pracuje ono nieprzerwanie cała dobę prowadząc monitoring aktualnej sytuacji międzynarodowej. Jest wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne.

Studenci dowiedzieli się również jak wygląda jeden dzień z życia ministra - na przykładzie jego wizyty w Turcji. Jest to czas wytężonej pracy od świtu po zmierzch, z mnóstwem
służbowych spotkań wg ściśle ustalonego harmonogramu. Praca Ministra Spraw Zagranicznych nie jest łatwa.

Zgromadzeni na sali bardzo dokładnie słuchali wykładu Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego. A kiedy go zakończył zasypali go gradem pytań, m. in. jak ocenia skutki prezentowanych ostatnio w mediach przecieków z WikiLeaks, dlaczego Polska wycofała wojska z Iraku, ile zna języków obcych, czy lubi być ministrem, w jakim kraju czuł się najlepiej,
jak ocenia pan współpracę z Rosją, a nawet ile zarabia.

Odpowiedzi ministra były równie interesujące jak pytania, a przy tym bardzo wyczerpujące. - Nie spodziewałem się tak dojrzałych pytań - powiedział na koniec spotkania minister Radosław Sikorski. A jeden ze studentów stwierdził - Ja też zostanę ministrem.

Wykład Ministra Spraw Zagranicznych studenci Uniwersytetu Dzieci ocenili na 5.

Serdeczne podziękowania składam przedstawicielom Uniwersytetu Dzieci w Warszawie za zaproszenie mnie na wykład ministra Radosława Sikorskiego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto