Facebook Google+ Twitter

Minister rolnictwa: Nowa ustawa o KRUS jest społecznie sprawiedliwa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-10 17:41

Minister rolnictwa Marek Sawicki jest przekonany, że nowa ustawa o KRUS jest społecznie sprawiedliwa. Według przygotowywanego przez ministra projektu reformy rolniczych ubezpieczeń społecznych, w przyszłym roku państwo dołoży do rolniczych rent i emerytur ponad 16 miliardów złotych czyli aż o 1,5 miliarda więcej niż w tym.

Zdaniem Marka Sawickiego, oceniając te sumy nie można patrzeć jedynie na wydatki budżetu, ale też na kondycję finansową rolników. Jak mówi z każdym rokiem państwo będzie musiało dopłacać więcej, gdyż kurczy się ilość osób wpłacających na fundusz względem osób pobierających świadczenia.

Według projektu rolnicy, których gospodarstwa nie przekraczają 50 hektarów nadal będą płacili na składki emerytalno-rentowe w wysokości 64 złotych miesięcznie. Pozostali, zaledwie 10 tysięcy osób, mieliby zapłacić tylko nieco więcej niż dziś - od 140 do 370 złotych.

Według ekspertów rolnik będzie płacił nawet dziesięciokrotnie mniejsze składki na emerytury niż fryzjer czy taksówkarz z miasta.

Marek Sawicki uważa, że jest to sprawiedliwy system i zachęca wszystkich niezadowolonych do osiedlenia się na wsi.

Minister Sawicki podkreśla, że na razie KRUS będzie istniał ponieważ nie wypracowano lepszych rozwiązań. Zarazem szef resortu rolnictwa chciałby aby ta sytuacja kiedyś się zmieniła. Jak mówi, marzy mu się taki dzień, by rolnicy płacili podatek dochodowy i żeby zarabiali tyle pieniędzy, by mogli wejść w najwyższy próg podatkowy. Minister Sawicki liczy, że na najbliższym posiedzeniu rządu projekt jego ustawy zostanie przyjęty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.