Facebook Google+ Twitter

Minister Rostowski chce zlikwidować samodzielność finansową sądów

Minister Finansów Jacek Rostowski chce w przyszłym roku przejąć budżety sądów, które dotychczas miały niezależność finansową w zakresie wykonywania swoich budżetów. Środowiska prawnicze ostro protestują. Mamy więc kolejny konflikt związany z pomysłami ministra finansów na konstrukcję przyszłorocznego budżetu.

 / Fot. World Economic Forum/Creative Commons 2.0Jeśli zostaną uchwalone ustawy towarzyszące budżetowi państwa na 2012 r., prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Sadu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego stracą swoje dotychczasowe uprawnienia w zakresie rozporządzania budżetem swoich instytucji. Uprawnienia straci również minister sprawiedliwości, jeśli chodzi o budżet sądów powszechnych i prokuratur.
Ministerstwo Finansów tłumaczy te zmiany koniecznością ujednolicenia zasad dysponowania budżetem państwa, oraz że nie wpłyną one na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Środowiska prawnicze nie pozostawiają jednak na tym projekcie "suchej nitki".

Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński powiedział dziennikowi "Gazet Prawna": "Taki projekt nie powinien nigdy stać się obowiązującym prawem. Gdyby tak się stało, od tego jest TK, żeby przywrócić porządek prawny zgodny z ustawą zasadniczą ". I zwraca uwagę, że "projektowane przepisy są niezgodne z art. 10 i art. 173 konstytucji. Pierwszy z nich mówi o trójpodziale władz (między wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą), drugi stanowi, że sądy i trybunały są odrębne i niezależne od innych władz".

Równie krytyczne zdanie o projekcie resortu finansów ma Krajowa Rada Sądownictwa, a prof. Piotr Winczorek twierdzi, że może się to odbić na sprawności działania sądów, w sytuacji gdy zostaną im "obcięte" środki np. na ekspertyzy czy biegłych. Eksperci zwracają również uwagę, iż w przypadku sądów powszechnych resort sprawiedliwości miał wiedzę na temat ich potrzeb, zaś minister finansów niekoniecznie będzie wsłuchiwał się w głos środowiska prawniczego.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Takie prawo to fikcja i to ze strony TK.

Oznacza to, że organ którego dotyczą zmiany sam będzie sądził co jest zgodne a co nie z ustawą zasadniczą. Na taką wypowiedź prezesa TK czekałem i się doczekałem.

W takich spraw, gdzie mowa o finansach sądów, w żaden sposób nie powinien wypowiadać się TK, bo to też może być... niezgodne z konstytucją. Bycie sędzią we własnej sprawie kończy się zawsze tak samo - uniewinnienie, oddalenie protestu, krytyki itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że Winczorek nie podał przykładów sprawności sądów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego należy szybko wprowadzić ustawy, umożliwiające sprawne i niekosztowne a skuteczne działanie urzędów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W nowoczesnym państwie XXI Wieku zgłoszenie o podejrzeniu przestępstwa przyjmuje się w prokuraturze na piśmie w okienku za potwierdzeniem pieczęcią datową i podpisem! Jeden etat więcej i kasa z naszych podatków. Tomy dokumentacji, powodujący, że sami prokuratorzy się w tym gubią! Ogólna niemoc! Marnowanie potencjału ludzkiego i kapitału! Żeby nadać takie zgłoszenie, trzeba jechać na własny koszt nawet do stu kilometrów?! Kogo na taki wydatek jest stać?! Każdy patrzy, żeby na chleb zapracować!
A w dobie komputeryzacji może być bardzo prosto i tanio! Wystarczy przesyłka z opcją potwierdzenia odbioru. Klik myszką i po sprawie! Nie trzeba zarywać całego dnia, przeznaczonego na wypracowanie emerytury. Zwiększamy okres pracy kobiet, zamiast w pierwszej kolejności zmniejszać nakłady na realizowanie procedur biurokratycznych! A i tak wyprzedziliśmy wszystkie kraje w obsadzie pracowników na urzędach w przeliczeniu na mieszkańców! Trzeba skończyć z tą paranoją! Sfera wymiaru sprawiedliwości, to jak państwo w państwie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co ten prof. Piotr wieczorek bredzi?! A jaka jest sprawność sądów od dziesięcioleci?! W przybliżeniu wielkie "0" !!! ))))
Brawo Panie Ministrze Rostowski! Myślę, że większość ludzi w tym państwie podziela Pana posunięcia.
Już czas, aby "święte krowy" zaczęły "dawać mleko".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.