Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

294 miejsce

Minister Sawicki nie szanuje rolników, ponieważ są frajerami

Tęgim echem odbiły się słowa ministra rolnictwa, którymi scharakteryzował polskich rolników. Marek Sawicki w wywiadzie udzielonym dla lokalnego portalu mpolska24.pl nazwał ich frajerami. Twierdzi, że nie jest to obraźliwe, ale przeprasza.

Marek Sawicki minister rolnictwa i rozwoju wsi na spotkanie ministrowie rolnictwa w Villa Hammerschmidt w Bonn. By StagiaireMGIMO (Own work) [CC-BY-SA-4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons / Fot. StagiaireMGIMOWywiad dla lokalnego portalu mpolska24.pl jakiego udzielił minister rolnictwa zapewne przeszedłby bez większego zainteresowania i sensacji jak wiele podobnych publikacji. Jednakowoż materiał zamieszczony w dniu 16 października niósł z sobą pewien smaczek, który został ostatecznie podchwycony. Otóż Marek Sawicki w rozmowie z Maciejem Gierejem odpowiadał na wiele pytań dotyczących różnych problemów. Jednym z nich były dopłaty dla producentów owoców i warzyw. Dziennikarz indagował: "Chciałbym się zapytać o rolników, którzy nie eksportowali produktów do Rosji, ale produkowali na rynek wewnętrzny, niestety to embargo odbiło się na cenach na naszym rynku krajowym. Przykład jabłek przemysłowych cena 12 groszy za kilogram w skupie, co z tymi rolnikami, którzy za taką cenę muszą sprzedawać swój towar." Minister rolnictwa udzielił odpowiedzi, acz trudno dojść czy górę bierze swoista szczerość, a może wolnorynkowa prawda: "Są frajerami. Ja szanuję biznesmanów, a nie frajerów. Jeśli zaproponowaliśmy już w połowie sierpnia instrument wycofania z rynku, w którym za jabłka proponujemy 27 groszy, a frajerzy wiozą jabłka na przetwórstwo po 12-14 groszy ich wybór. Wolny kraj, demokracja."

Niby jabłko niezgody powraca w odpowiedzi na inne pytanie wtręt, który w zależności od intencji można odbierać jako kolokwializm zaledwie, albo słowo wulgaryzujące kontekst wypowiedzi. Dziennikarz zapytuje: "W Polsce od lat piętą Achillesową naszej gospodarki są gigantyczne marże pośredników, czy to spojrzymy na węgiel czy na wspomniane jabłka przemysłowe, cena płacona np. rolnikowi nie znajduje żadnego odzwierciedlenia w spadku cen np. soku jabłkowego. Czy ma Pan jakiś plan, żeby Polacy zarabiali więcej na swojej pracy?" Marek Sawicki bez ogródek: "Trudno żałować frajerów, którzy dają się oszukiwać. Na kongresie w Brukseli informującym nas o sytuacji w rolnictwie podano, że w USA w 1 dolarze zakupionego produktu żywnościowego zakupionego przez Amerykanina tylko 16 centów wraca do rolnika, do producenta." Trzeba przyznać, że nie jest to gołosłowie i apostroficzny charakter wypowiedzi poparty jest miarodajną argumentacją.

Niestety, nie było dane rozmyć się publikacji pośród miriadów innych medialnych doniesień z dni i tygodni. Rozmowa z ministrem okazała się być łakomym kąskiem, który warto zerwać niby jabłuszko i poddać publice na weekend, a może i dłużej. Marek Sawicki wyjaśnił przed kamerami TVP.INFO, iż został opacznie zrozumiany: "Szukałem tylko sposobu, żeby obudzić rolników, żeby dalej nie psuli swojego rynku. Żeby nie oddawali jabłek po 10 groszy, jeśli mają ofertę wycofania produktów z rynku za 27 groszy. Chodziło mi o to, żeby rolnicy nie podcinali gałęzi, na której siedzą. Jeśli poczuli się urażeni, to jest mi przykro i przepraszam, ale słowo nie jest obraźliwe. To jest gorąca wypowiedź".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wydaje się, że najmniej zbulwersowani są tą wypowiedzią sami rolnicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co więcej, dobry wynik PSL w zbliżających się wyborach może potwierdzić fakt frajerstwa rolników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od opublikowania taśm prawdy mamy już pewność jaki jest rzeczywisty stosunek rządzących do obywateli. No ale jeśli Państwo Polskie istnieje tylko teoretycznie to i szacunek do społeczeństwa jest teoretyczny. Świetnie oddaje go nowy utwór zespołu MAFIA To wolny kraj.

https://www.youtube.com/watch?v=wnWj9i_q_EA&list=UU-rpOvaykJlKmTXWH7jZ1_w

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.