Facebook Google+ Twitter

Minister Sikorski cytowany w Afganistanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-05 09:19

Szerokim echem odbiły się w Afganistanie słowa szefa polskiej dyplomacji na temat Gulbuddina Hekmatiara.

Podczas wizyty w Kabulu Radosław Sikorski stwierdził, że Hekmatiar powinien zostać osądzony za swoje zbrodnie. Sikorski jest pierwszym tej rangi politykiem, który w tak otwarty sposób w Afganistanie potępił działalność Hekmatiara. Słowa ministra cytują wszystkie afgańskie media.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z afgańskim ministrem spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił o planach polskiej pomocy dla Afganistanu. Ale afgańskie media skoncentrowały się na słowach o przywódcy partii Hezb-e-Islami.

Sikorski powiedział, że to właśnie Gulbuddin Hekmatiar stoi za śmiercią jego przyjaciela, brytyjskiego kamerzysty Andy Skrzypkowiaka. Dodał, że Hekmatiar powinien odpowiedzieć za zbrodnie wojenne. "Hekmatiar nie poniósł kary za te zbrodnie, ale mam nadzieję, że ją poniesie" - stwierdził polski minister.

Gulbuddin Hekmatiar jest na liście terrorystów poszukiwanych przez USA. Przypisuje mu się związki z Al Kaidą oraz talibami z którymi współpracuje już od kilku lat. Równocześnie jednak jego partia ma coraz większe wpływy w afgańskim parlamencie. W Afganistanie powszechnie wiadomo też, że Hekmatiar, choć jest zbrodniarzem wojennym, po cichu rozmawia z prezydentem Karzajem na temat ewentualnego rozejmu z talibami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.