Facebook Google+ Twitter

Minister Sikorski o polskiej polityce zagranicznej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-07 10:47

W Sejmie zakończyło się expose ministra Radosława Sikorskiego na temat polityki zagranicznej i Minister przedstawił w Sejmie priorytety polskiej polityki zagranicznej na 2008 rok.

Silna pozycja Polski w Unii Europejskiej, wzmocnienie znaczenia naszego kraju w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, poprawa wizerunku Polski na świecie, wsparcie dla Polonii oraz usprawnienie działalności służb dyplomatycznych - to główne priorytety polskiej dyplomacji na 2008 rok. Gotowość współpracy z Rosją i wsparcie dla europejskich ukraińskich aspiracji - to główne punkty polskiej polityki wschodniej.

Minister Sikorski zapowiedział gotowość rezygnacji z polskiego weta wobec rozpoczęcia rozmów między Unią Europejską a Rosją. Szef dyplomacji podkreślił, że próba narzucanie Rosji europejskiego standardów demokratycznych prowadzi do niepotrzebnych napięć i nieporozumień w relacjach Rosja - Europa. Dlatego, zdaniem ministra Sikorskiego, w relacjach z tym krajem należy wypracować zasady współpracy oparte na pragmatycznych zasadach ustalonych wspólnie przez Unię Europejską i Rosję.

Radosław Sikorski podkreślił, że intencją Polski jest stworzenie takich warunków współpracy ze wschodnimi sąsiadami, które nie będą stanowić dodatkowej bariery w relacjach z tymi krajami. Szef polskiej dyplomacji obiecał podjąć działania, które złagodzą skutki przystąpienia naszego kraju do strefy Schengen.

Minister zapowiedział, że polski rząd będzie podejmował działania na rzecz włączenia Ukrainy w struktury zachodnioeuropejskie. Radosław Sikorski określił perspektywę włączenia Ukrainy w struktury Unii Europejskiej jako dopełnienie Unii Lubelskiej sprzed ponad 600 lat.

Szef dyplomacji obiecał także pomoc dla Białorusi, jednak pod warunkiem zmiany polityki rządu w Mińsku: zaprzestania działań godzących w prawa i wolności obywatelskie oraz zmiany polityki wobec demokratycznej opozycji. Minister Sikorski wraził także zaniepokojenie sytuacją na Kaukazie, między innymi, zdecydowanie sprzeciwił się wszelkim działaniom zagrażającym integralności Gruzji.

Minister Sikorski zapowiedział zmianę stylu uprawiania polityki zagranicznej. Zwrócił uwagę na bezskuteczność zdecydowanych deklaracji i kontrowersyjnych zapowiedzi. Zdaniem szefa dyplomacji, znacznie skuteczniejsza w realizacji celów polskiej polityki będą działania oparte na dialogu i współpracy.

Minister zaapelowało wyłączenie zagadnień polityki zagranicznej poza spory polityczne oraz o odpowiedzialność za słowo. Jak zauważył, wiele z wypowiedzi, które dotyczą walki na polskej scenie politycznej dociera za granicę naszego kraju i często nie pozostaje bez wpływu na wizerunek Polski.
Wystąpienie ministra Sikorskiego było wstępem do debaty na temat polityki zagranicznej. W tej chwili trwa przerwa w obradach, a po jej zakończeniu rozpocznie się dyskusja parlamentarna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.