Facebook Google+ Twitter

Minister sportu dofinansuje budowę łódzkiego basenu

50 procent na dofinansowanie kosztów budowy m.in. 50-metrowej pływalni w Łodzi zadeklarował dziś na posiedzeniu Komisji Sportu i Rekreacji łódzkiej Rady Miejskiej minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki.

Minister sportu Mirosław Drzewiecki / Fot. Ewelina Koper Oprócz ministra, gośćmi radnych byli dziś także łódzcy parlamentarzyści: posłanka Joanna Skrzydlewska i senator Maciej Grubski.

Pierwszy w Łodzi 50-metrowy basen ma powstać na terenie Politechniki Łódzkiej. Pływalnia będzie zasilana za pomocą źródeł geotermalnych, co znacznie obniży koszty jej utrzymania.

W realizację projektu zaangażował się także marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak. Marszałek miałby sfinansować 25 proc. przedsięwzięcia. Minister Drzewiecki liczy, że Łódź sfinansuje pozostałe 25 proc. kosztów w latach 2010-2011. Projektem wstępnie zainteresowane są także inne łódzkie uczelnie. Minister wspomniał także o budowie 25-metrowego basenu treningowego w tym samym budynku, co 50-metrowy basen. Obok ma powstać pełnowymiarowa hala dla studentów, a przy pl. Hallera ma zostać odbudowana 25-metrowa pływalnia. W planach jest także budowa dwóch oświetlonych boisk ze sztuczną trawą.
Prezydium komisji sportu i goście: m.in. wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski, senator M. Grubski, minister sportu M. Drzewiecki / Fot. Ewelina Koper– W Łodzi jest ponad 100 tys. studentów, dlatego rozbudowana i nowoczesna baza sportowa jest bardzo potrzebna. Pozwoli ona także na ściągnięcie do miasta studentów z całego świata – wyjaśnił minister.

Na posiedzeniu komisji poruszono także sprawę budowy w Łodzi nowoczesnych boisk wielofunkcyjnych, tzw. orlików. Kompleksy te są ogólnodostępne i bezpłatne. Koszty ich budowy pokrywają wspólnie ministerstwo sportu i turystyki, samorządy wojewódzkie i samorządy gmin. W Łodzi do końca tego roku ma powstać aż 27 orlików (w tym 9 do końca kwietnia br.). Trzy boiska zostały oddane do użytku w ubiegłym roku. Poseł Joanna Skrzydlewska. W tle radni z komisji sportu / Fot. Ewelina Koper
– Jest mi trochę wstyd, że w Łodzi, mieście z którego pochodzę, budowa orlików trwa tak długo – wyznał Drzewiecki. - Rozwiązaniem mogłoby zostać powołanie pełnomocnika ds. orlików, który m.in. nadzorował by ich budowę. Dodam też, że w związku z funkcjonowaniem orlików ministerstwo prowadzi pilotażowe Radni Lewicy Jarosław Berger, Władysław Skwarka i Dariusz Joński / Fot. Ewelina Koperprogramy „Trener” i „Animator”, mające na celu upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży. Łódź do tej pory nie złożyła ani jednego wniosku w ich ramach. Szkoda, bo miasto mogłoby pozyskać z nich pokaźne środki na sport.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad komisji sportu radni Lewicy Jarosław Berger, Dariusz Joński i Władysław Skwarka zaprezentowali list, który skierowali na ręce ministra sportu. Radni proszą, aby minister Drzewiecki podejmował działania w kierunku zwiększenia nakładów na inwestycje sportowe w łódzkim budżecie – w tym na budowę publicznych pływalni, szkolenie dzieci i młodzieży, stypendia dla najlepszych zawodników oraz promocję miasta poprzez sport.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.