Facebook Google+ Twitter

Minister spraw zagranicznych Litwy o naszej wspólnej przeszłości i przyszłości

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-04-21 13:48

Tekst przemówienia ministra spraw zagranicznych Litwy, Vygaudasa Ušackasa na Uniwersytecie Jagiellońskim, 21 kwietnia 2009 roku - „Ze wspólną historią do wspólnej przyszłości “.

Minister spraw zagranicznych Litwy Vygaudas Usackas. / Fot. PAP/Wiktor DąbkowskiMagnificencjo, Szanowni Państwo, Drodzy Studenci,

Przybywam z tegorocznej europejskiej stolicy kultury Wilna z pozdrowieniami dla Państwa, przedstawicieli społeczności polskiej stolicy kultury. Dziękuję za umożliwienie mi wygłoszenia mowy w tak wspaniałej zabytkowej auli, którą zdobią portrety Kazimierza Wielkiego, św. Jadwigi, Jagiełły, Jana Pawła II i wielu innych zasłużonych zarówno dla Polaków, jak i Litwinów osobistości.

Tak się stało, że Litwin będąc w Polsce, a Polak na Litwie zawsze ma poczucie jakby w pewnym sensie był u siebie w domu. Teraz i ja, stojąc przed Państwem w auli słynnego uniwersytetu, czuję się wzruszony spoglądając na portrety ludzi, o których czytałem w szkolnych podręcznikach historii Litwy. Przypominam sobie także czas pisania pracy magisterskiej na temat teorii demokratycznych Tomasza Jeffersona – wówczas przyjechałem na Państwa Uniwersytet, by skopiować jego pisma. Zarówno wtedy, jak i dzisiaj czuję w tych ścianach powiew akademickiej wolności, niepoddającej się biegowi lat.

Najprawdopodobniej nie zasłynę z oryginalności mówiąc o wyjątkowym znaczeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego dla kultury i historii nie tylko Polski, ale także Litwy. Gdybyśmy przeglądali akta immatrykulacyjne i inne archiwa tej uczelni, to znaleźlibyśmy w nich nazwiska wielu znanych polityków i duchownych pochodzących z Wielkiego Księstwa Litewskiego, między innymi prekursorów piśmiennictwa litewskiego Abrahama Kulwiecia i Stanisława Rapalionisa, a także innych zasłużonych dla Litwy działaczy.

Uniwersytet Jagielloński może być nazywany uniwersytetem litewsko–polskim ze względu na to, że jego patronem jest król Jagiełło, a drugim z kolei rektorem uczelni był Jan Wajdut, wnuk księcia Kiejstuta; poza tym, nie należy zapominać o roli, jaką odegrała ta Alma Mater w procesie edukacji Litwinów. Jak wynika z ustaleń historyków, do założenia w Wilnie w roku 1579 uczelni, na uniwersytecie w Krakowie studiowało około siedmiuset studentów z Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Mam nadzieję, że nie popełniam błędu nazywając Kraków stolicą kultury współczesnej Polski. Przemawianie w tym miejscu jest szczególnie zobowiązujące. Odczuwam ogromną odpowiedzialność występując przed tak zacnym audytorium. Z drugiej strony samo miasto, a także jego serce naukowo-akademickie, czyli Uniwersytet Jagielloński, do głębi są przesiąknięte duchem kulturalno-naukowym – co zobowiązuje do mówienia w określonej konwencji konceptualnej, a jednocześnie umożliwia spojrzenie na pewne sprawy w sposób bardziej swobodny i kreatywny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.