Facebook Google+ Twitter

Minister Sprawiedliwości został nauczycielem

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, spróbował swoich sił w roli nauczyciela podczas „lekcji prawa” w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.

Wykład był inauguracją cyklu spotkań uczniów z praktykującymi prawnikami, którzy od następnego semestru będą prowadzić zajęcia z edukacji prawnej we wszystkich szkołach średnich.

Debiut ministra wypadł nie najgorzej - uczniowie „jedynki” ocenili wystąpienie na czwórkę z plusem. Kwiatkowski opowiadał o instancyjności polskiego sądownictwa, funkcjach sądów rejonowych, okręgowych i administracyjnych oraz o wyjątkowości Sądu Najwyższego. Wspomniał także o sądach wojskowych i kompetencjach ministra sprawiedliwości. Przez cały czas był swobodny, dużo się uśmiechał.

Uczniowie biorący udział w zajęciach otrzymali zestaw materiałów: „Obywatel w postępowaniu cywilnym, sądowoadministracyjnym oraz karnym” oraz broszurę: „Będę świadczyć w sądzie – poradnik dla dzieci i młodzieży”. Nawiązując do rozdanych materiałów, minister opowiedział maturzystom o konsekwencjach wejścia w konflikt z prawem, wymiarach kar oraz krajowym rejestrze karnym. Przypomniał także, że każdy wpis w rejestrze zamyka drogę do wykonywania niektórych funkcji publicznych i zawodów, w tym policjanta i nauczyciela. „Jeden fałszywy krok może przekreślić plany na przyszłość” – mówił Kwiatkowski.

Pod koniec lekcji uczniowie mieli czas na pytania do ministra. Licealiści byli zainteresowani kwestiami kar za posiadanie narkotyków, dostępności zawodów prawniczych, przepełnienia polskich więzień oraz pomysłami na rozwiązanie tej sytuacji. Kwiatkowski opowiedział
z dumą o projekcie zaostrzenia kar dla dilerów narkotyków oraz programach resocjalizacji narkomanów zastępujących dotychczasową, represyjną politykę wobec uzależnionych. Minister pochwalił się także jednym z najnowocześniejszych systemów „dozoru elektronicznego” więźniów oraz znacznym wzrostem osób dostających się na aplikacje: adwokacką, radcowską i notarialną.

Jeden z uczniów, nieusatysfakcjonowany ogólną odpowiedzią ministra na pytanie o sposób walki z przepełnieniem więzień, nie dawał za wygraną i podczas spotkania w sali gimnastycznej poprosił o „konkrety”. „Jeszcze chyba nikomu nie udało się zmusić polityka do mówienia konkretów” – zażartował Kwiatkowski, po czym po raz kolejny podkreślił rolę dozoru elektronicznego jako alternatywy dla kary więzienia.

Spotkanie z maturzystami zapoczątkowało cykl zajęć, które mają podnieść świadomość prawną młodych Polaków. Minister jest bowiem zdania, że jest ona jeszcze ciągle bardzo niska, o czym ma świadczyć ogromna ilość wpływających do polskich sądów spraw – w 2009 r. było ich aż 11,9 milionów. Kwiatkowski nie ukrywał również, że chciałby przekonać młodzież do podjęcia studiów prawniczych i niejako „pójścia w jego ślady”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.