Facebook Google+ Twitter

Minister zdrowia aktualizuje listę leków refundowanych

W sobotę Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę refundacyjną. Od 1 marca 2012 mniej zapłacimy za 139 leków, 216 będzie refundowanych w całości.

 / Fot. PAP/Tomasz GzellDodatkowo, w przypadku ponad 800 leków, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz dopuszcza możliwość rozszerzenia refundacji produktu leczniczego poza wskazania ujęte w jego charakterystyce.

Jak czytamy na stronie Interia.pl wśród nowych leków, które pojawiły się na liście, są preparaty stosowane w terapii m.in.: nowotworów, po przeszczepach, schizofrenii, raka piersi, a także w przypadku jaskry, miażdżycy, choroby Alzheimera, czy choroby Parkinsona. Znalazły się tu też preparaty stosowane podczas alergii pokarmowych, astmy, cukrzycy oraz padaczki.

Obniżką cen zostały objęte m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwbólowe oraz przeciwdepresyjne. Są tu też medykamenty wykorzystywane w walce z chorobą Alzheimera czy chorobami kości.

Trzecia kategoria dotyczy m.in. leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym, leków przeciwbólowych przeznaczonych dla chorych na nowotwory, w leczeniu poronień, padaczki, a także, w przypadku dzieci do 18. roku życia, przy przewlekłej chorobie nerek oraz zaburzeniach rytmu serca.

Aktualizowana co dwa miesiące lista leków refundowanych to wynik wprowadzenia 1 stycznia br. kontrowersyjnej ustawy refundacyjnej. Według ekspertów zniknęło z niej wówczas ponad 800 leków. Apele pacjentów i lekarzy zmusiły MZ do dopisania do projektu listy m.in. leki stosowane po przeszczepie czy te łagodzące ból przy chorobie nowotworowej. Protestowali również lekarze w związku ze spadającą na nich odpowiedzialnością za błędnie wypisaną receptę. Odpowiedzialność została w końcu przesunięta na aptekarzy.

Bartosz Arłukowicz dla TVN24 wypowiada się następująco: "zadziałał mechanizm ustawy refundacyjnej", a producenci wielu leków złożyli wnioski o obniżkę cen. Premier, mimo że samo wprowadzenie ustawy uważa za źle przygotowane, działanie ministra ocenia pozytywnie. Inaczej niż 63 proc. Polaków, którzy, jak podaje TVP Info, Bartosza Arłukowicza ocenili najgorzej spośród wszystkich ministrów.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

kalif
  • kalif
  • 26.02.2012 21:09

najgorszy minister zdrowia.Najgorsza partia rządząca,dziadostwo jakich mało....
Chory - a któż to?.
To po prostu złodziej, oszust i wydrwigrosz.
Zdechnie - zostanie mieszkanie, może państwo zaoszczędzi rentę lub emeryturę (również wyłudzone), a więc będzie dobrze. Państwo się wzbogaci, zostaną młodzi, piękni i zdrowi, a więc pan/pani minister ta czy inna osoba na funkcji ZROBI REFORMĘ, zlikwiduje wiele szpitali, przychodni, bo i po co one.
Polska chyba ostatni kraj,gdzie te jełopy rządowe nie chcą sfinansować analogów insuliny długodziałającej/lantus lewemir/.Wstydź się Arłukowiczu....
OJ BĘDZIE RAJ, BĘDZIE RAJ.
PS.Za wielomiesięczne oczekiwanie na wizytę u lekarza? Za stanie w długich kolejkach do badania? Za drogie leki? Pacjenci pytają, za co była już minister Ewa Kopacz (55 l.) dostała z rąk obecnego szefa resortu Bartosza Arłukowicza (41 l.) statuetkę lidera medycyny.Ręka rękę myje hehe..i tak to te politykiery robią nas w ...autocenzura..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Darek
  • Darek
  • 26.02.2012 20:37

Prośże się zwróci do pana Chorążewicza

Komentarz został ukrytyrozwiń
huk
  • huk
  • 26.02.2012 20:28

A gdzie można szukać tej listy, bo na stronie ministertwa wszystko jeszcze z 2011r.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.