Facebook Google+ Twitter

Minister zdrowia: Nie ma powodów do niepokoju i wszczynania alarmów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-02 18:31

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że nie ma powodów do niepokoju i wszczynania alarmu w sprawie epidemii grypy na Ukrainie. Przypomniała, że w Polsce nie było do tej pory ani jednego przypadku śmiertelnego wirusa A H1N1. Ewa Kopacz dodała, że szczyt zachorowań na grypę nastąpi w Polsce między styczniem a marcem.

Minister zdrowia dodała, polski rząd podejmie decyzję o zakupie szczepionki przeciwko wirusowi A H1N1 dopiero kiedy zakończą się badania kliniczne nad nią. Ewa Kopacz zwróciła uwagę, że w tej chwili firmy produkujące szczepionkę nie biorą odpowiedzialności za jej bezpieczeństwo.

- Jeśli będziemy mieli pełną gwarancję od producentów szczepionki zaczniemy ją sprowadzać - powiedziała minister zdrowia. Dodała, że komitet pandemiczny podjął decyzję o rekomendacji dla polskich władz, aby starały się, by szczepionka przeciwko temu wirusowi była dopuszczona do wolnego obrotu. Obecnie jest ona dostępna wyłącznie na zamówienia rządowe.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu komitetu pandemicznego szefowa Krajowego Ośrodka do spraw Grypy profesor Lidia Brydak również uspokajała nastroje. Zaapelowała o szczepienie się przeciwko grypie sezonowej, która może być równie groźna jak wirus A H1N1. Zwróciła uwagę, iż w Polsce przeciwko grypie szczepi się bardzo mało osób. W zeszłym roku zaszczepiło się zaledwie 6 procent społeczeństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.