Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2021 miejsce

Minister zdrowia: Nikt nie zapłaci 100 proc. za leki refundowane

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-11 08:59

Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia, będąc gościem w telewizyjnym programie "Fakty po faktach", rozwiał bulwersujące informacje wokół leków refundowanych, podkreślając, że "nikt nie będzie musiał płacić 100 proc. za leki". Resort zdrowia wynegocjował już niższe ceny o co najmniej 15 proc.

 / Fot. W24Przez kilka ostatnich tygodni płynęły ze środowisk farmaceutycznych i lekarskich przerażające zapowiedzi tego co wydarzy się po 1 stycznia. Zanosiło się na to, że lekarze będą wystawiać recepty na leki płatne w 100 proc. Teraz już wiemy, że tak nie będzie. "Pacjent nie zapłaci 100 proc. za leki refundowane" – zapewnił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Nie sprecyzował jednak, jak ministerstwo zdrowia zamierza rozwiązać problem na linii: lekarze – NFZ. Resort zdrowia wynegocjował już niższe ceny o co najmniej 15 proc. "Zaoszczędziliśmy w ten sposób około miliarda zł, które wydamy na leki - tak, aby ich ceny były niższe, a rynek został usystematyzowany" – przekonywał Arłukowicz dziennikarzy stacji i pacjentów.

Sprawa leków refundacyjnych była mocno napięta i bardzo denerwująca - zarówno lekarzy, aptekarzy, jak i pacjentów. Kilka dni temu Naczelna Rada Lekarska (NRL) podjęła uchwałę, że od 1 stycznia 2012 roku, wszyscy lekarze i dentyści będą wypisywali tylko recepty pełnopłatne - także na leki refundowane przez NFZ. Postanowiono, że lekarze nie będą określać uprawnień pacjentów do leków refundowanych ani wpisywać odpłatności. W zamian, na recepcie ma pojawić się pieczątka: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Po oficjalnym oświadczeniu ministra zdrowia wiemy, że tak nie będzie.

Minister zdrowia Arłukowicz poinformował, że odbył kilka rozmów z prezesem NFZ, środowiskiem lekarzy i aptekarzy, a w nadchodzącym tygodniu spotyka się z pacjentami. "Ustawa refundacyjna to oczekiwania kilku grup – lekarzy, aptekarzy pacjentów. Rozporządzenie musi być kompromisem" – zaznaczył minister. Jednocześnie podkreślił, że "celem wszystkich jest dobro pacjenta". Ale jednak nie odpowiedział na pytanie, czy na recepcie pojawi się wspomniana, denerwująca pieczątka: "Refundacja leku do decyzji NFZ".
(Stanisław Cybruch)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie ZEN TOM niech pan przestanie pouczać co kto ma robić to lepiej niech pan puknie się w głowę bo nie wie pan na co stać nowego ministra jeszcze nie za zabrał się za robotę a taki ciołek mu wypomina że jest zerem to pan nim jesteś żenujące prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń
ZEN TOM
  • ZEN TOM
  • 11.12.2011 13:57

NIECH TEN MINISTEREK WEŻMIE SIĘ LEPIEJ ZALECZENIE BO AKURAT TO WYCHODZIŁO MU NAJLEPIEJ..........BO JAKO MIN. ZDROWIA TO ZWYKŁE ZERO..........ŻENUJĄCE! ! ! !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.