Facebook Google+ Twitter

Minister Zdrowia ujawnił szczegóły refundacji in vitro

Szczegóły 3-letniego rządowego programu finansowania in vitro z budżetu państwa, ogłosił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, wraz z ekspertami. Program ma obowiązywać od 1 lipca 2013 roku, początkowo przez 3 lata.

 / Fot. domena publicznaDotychczas młode pary za zabiegi in vitro musiały płacić od ośmiu do kilkunastu tysięcy złotych. Z problemem zmaga się 12-15 procent populacji, czyli około 1,2 do 1,3 miliona młodych osób. Po wejściu w życie programu rządowego może skorzystać z jego dobrodziejstw 15 tysięcy par. Minister Arłukowicz wskazał, że 2012 rok jest symboliczny w kontekście in vitro. Mija bowiem w tym roku, 25 lat życia pierwszego pacjenta, który był poczęty metodą zapłodnienia pozaustrojowego - podaje serwis Polskiego Radia.

Minister Arłukowicz podkreślił, że resort zdrowia zaproponuje możliwość skorzystania z tej metody wszystkim chętnym parom, jednak nikogo nie będzie do tej metody zmuszał. Refundacja kosztów ma być dostępna dla par nie tylko małżeńskich, które udokumentują, że przynajmniej od roku bezskutecznie leczą niepłodność. Nad realizacją programu, pod względem fachowym i zdrowotnym, ma czuwać lekarska komisja ekspertów, a nie urzędników biurowych.

Jak podkreśla minister Bartosz Arłukowicz, celem tego bardzo ważnego projektu jest "zagwarantowanie równego dostępu do in vitro". Minister Arłukowicz dodał na konferencji prasowej, że program umożliwi bieżący monitoring jakości i skutków wykonywania tej metody zapłodnienia, a także zapewni gwarancje bezpieczeństwa pacjentów i zarodków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.