Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1233 miejsce

Ministerstwo edukacji planuje skrócić uczniom wakacje

Na kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego minister edukacji przegotowała projekt zmian w jego kalendarzu. Zmiana dotyczy przede wszystkim wydłużenia roku szkolnego o jeden czerwcowy tydzień - donosi "Rzeczpospolita".

Gimnazjum Nr 3 w Lublinie. / Fot. Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Lublin_dzielnica_wrotkow_szkola_gimnazjum_nr_3.JPG&filetimestamp=20090831190822)Obecna minister edukacji Katarzyna Hall chce, by od nowego roku szkolnego uczniowie uczyli się dłużej i później rozpoczynali wakacje. Nauka ma się kończyć w ostatni piątek czerwca, czyli ok. tydzień później niż obecnie.

Taki pomysł wykreśla decyzję sprzed czterech lat, kiedy ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz skrócił rok szkolny i wyznaczył jego koniec na pierwszy piątek po 18 czerwca.

Ministerstwo tłumaczy, że nowa propozycja jest bardziej czytelna dla nauczycieli, ponieważ jasno wyznacza ramy roku szkolnego. Poprzednie regulacje miały nie być do końca jasne dla nauczycieli, przez co nie zawsze wiedzieli kiedy dokładnie kończą się lekcje.

Uczniowie nie powinni się jednak obawiać przedłużenia roku szkolnego. Jak dla "Rz" mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik prasowy MEN - przesunięcie końca zajęć to przede wszystkim konsekwencja planowanego wprowadzenia do kalendarza roku szkolnego dodatkowych dni wolnych, którymi dowolnie będzie dysponował dyrektor danej szkoły.

MEN w projekcie zmian organizacji roku szkolnego skrupulatnie wylicza, ile ma być dni wolnych. W podstawówkach, szkołach zawodowych, policealnych, placówkach kształcenia praktycznego oraz ustawicznego - do sześciu; w gimnazjach - do ośmiu, a w liceach i technikach - do dziesięciu dni. Dyrektor będzie musiał do 30 września poinformować rodziców, kiedy wyznacza wolne dni - pisze Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

uczeń
 • uczeń
 • 01.02.2011 20:03

Ja nie zamierzam chodzic do szkoły po zakonczeniu planowanego narazie końca roku szkolnego.
po prostu nie pójde potem bo komus tak się zachciało.
Ja i wiele moich znajomych tak zrobi. Pozdrawiam ministerstwo!! ;p

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anita
 • Anita
 • 01.02.2011 19:59

pani minister to wogle nawet nie powinna tak sie nazywac
Ciekawe czy sama by chodziła sobie dłuzej do szkoły.
Najpierw daja a potem zabierają.
wes sie kobieto zastanów.
Strajk nie trudno urządzic. jak pani chce.
chetnie sie tym zajme.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kosiu.
 • Kosiu.
 • 25.12.2010 01:51

Sądzę że to bardzo głupi pomysł gdyż uczniowie już na samym początku czerwca myślą o wakacjach i nie skupiają się na nauce ! Sądzę że te kilka dni nic by nie dało . I sądzę że uczniowie urządzili by strajk !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
omnibus
 • omnibus
 • 26.11.2010 21:45

ktoś tu z kogoś debila robi, faktycznie to za trudne - pierwszy piątek po 18 czerwca, mała podpowiedź dla tych co nie wiedzą: należy użyć kalendarza. ;) lekcje kończą się jak dzwonek zadzwoni;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria Kot
 • Maria Kot
 • 05.09.2010 16:54

A może tak pani minister zajęłaby się innymi, ważniejszymi sprawami jak np.dopłaty do podręczników szkolnych. Kryterium dochodowe ustalono 12.03.2004r. i wynosi ono 351zł na osobę-PARODIA!!!! Mógłby się ktoś w ministestwie zainteresować aktualizacją pewnych ustaw. minimalne zarobki od tego czasu wzrosły już kilkakrotnie, zasiłek rodzinny (o dziwo) też wzrósł(pominę oczywiście o jaką kwotę, bo to też drwiny) i jeszcze do tego inflacja. Żyć, nie umierać w takim dobrobycie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maturzyści pozdrawiają panią minister i życzą udanych wakacji w przyszłym roku :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magdalena Wolska
 • Magdalena Wolska
 • 31.08.2010 08:25

czerwiec jest mało efektywnym miesiącem ??? prawda jest taka ze nawet jak by zakończenie roku przypadało w marcu to marzec bedzie miesiacem malo efektywnym, pewnie ze praca nauczyciela do łatwych nie należy ale skoro pracujecie za free to moze prace warto zmienic taka np Biedronka wiecznie na kasy kogos szukaja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że pomysł nie jest najlepszy... Czerwiec jest mało efektywnym miesiącem, jeśli chodzi o aktywność uczniów, którzy nie skupiają się już tak na nauce... i jak wiadomo - nauczyciele w pełni to rozumieją - przymykając oko wystawiają oceny 2 tygodnie przed oficjalnym zakończeniem roku szkolnego, dając uczniom wcześniejsze odprężenie... Lepszym pomysłem byłoby skrócenie roku szkolnego o tydzień, niż jego wydłużenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Łukasz Grzebyk
 • Łukasz Grzebyk
 • 26.08.2010 20:26

Czyli STRES w zamian za postęp cywilizacji. krotko

Komentarz został ukrytyrozwiń

No musi się kobieta czymś wykazać. Póki co, w 2011 roku wakacje zaczną się 22 czerwca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.