Facebook Google+ Twitter

Ministerstwo Edukacji wyliczy ile pracują nauczyciele

Nowy projekt Karty Nauczyciela będzie nakładał na pedagogów obowiązek wyliczenia, ile czasu zajmują im czynności związane z przygotowaniem się do lekcji.

http://www.men.gov.pl/ / Fot. screenNowy pomysł ma na celu dokładne sprawdzenie ile w rzeczywistości pracują pedagodzy poza oficjalnym pensum wynoszącym obecnie 18 godzin. Ustawa zakłada rejestrowania wszelkich „czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły” w dziennikach zajęć dodatkowych.

Projekt ma określić ile zajmuje nauczycielom przygotowanie się do lekcji.
"Zmiana pozwoli na ustalenie zaangażowania każdego nauczyciela w pracę, co będzie miało wpływ na proces zarządzania szkołą i wykorzystywanie motywacyjnych elementów płacy" - podaje w uzasadnieniu na swojej stronie Ministerstwo Edukacji.

Innego zdania jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. - Jest to przepis, który nie ma uzasadnienia i wprowadzi tylko zbędną biurokrację - mówi Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy ZNP. - Powinno być przeprowadzone badanie na reprezentatywnej grupie nauczycieli, które określiłoby ile faktycznie muszą pracować - dodaje.

Wątpliwość proponowanych zmian nastręcza też fakt, że wpisywanie przepracowanych godzin w czasie pozalekcyjnym nie będzie podlegało kontroli. Nowe propozycje mogą skończyć się po prostu na tym, że pedagodzy będą musieli wypełniać oprócz dziennika lekcyjnego, w którym wpisują ilość godzin przepracowanych tygodniowo w ramach pensum, również dziennik zajęć dodatkowych.

Oprócz notowania ilości poświęconego czasu na przygotowanie do lekcji, nauczycielom wydłuży się czas pracy. W 2009 roku będą pracować o godzinę dłużej, a następnie co roku aż do 2012 czas ten wydłuży się o kolejne 60 minut.

Przygotowany projekt ma objąć nauczycieli pracujących w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej. Jeżeli proponowane zmiany wejdą w życie to zaczną obowiązywać w przyszłym roku. Zmiany w Karcie Nauczyciela zostały przygotowane przez resort edukacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A może by tak pani minister i jej podwładni założyli sobie dzienniczki, gdzie wpisywaliby, co też sensownego danego dnia zrobili? Boję się, że owe dokumenty pozostałyby puste...

Komentarz został ukrytyrozwiń

sprawdzanie kartkówek może zająć 30 minut, a może 4 godziny... Można mocno to naciągać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.