Facebook Google+ Twitter

Ministerstwo Finansów: "1 procent" podlega opodatkowaniu?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-11 17:14

Według Ministerstwa Finansów wpłaty z "jednego procentu", przeznaczane na wsparcie konkretnych osób potrzebujących, podlegają podatkowi od darowizn. Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch powiedziała, że stanowią o tym przepisy o podatku od spadków i darowizn.

Elżbieta Chojna-Duch, działająca w Radzie Pożytku Publicznego, zapewnia jednak, że w praktyce trudno doprowadzić do sytuacji, aby podatek od darowizn z wpłat "jednego procentu" był płacony. Musi bowiem być umowa darowizny, lub polecenie darczyńcy, a wartość darowizny dla jednej osoby fizycznej od jednego darczyńcy w okresie pięciu lat musi przekroczyć kwotę wolną od podatku, która wynosi 4 tysiące 902 złote.

Wiceminister Chojna -Duch podkreśliła, ze gdyby nawet doszło do takiej sytuacji, że urząd skarbowy naliczy podatek - można skutecznie wnioskować o jego umorzenie.

Najwięcej wpłat z tytułu "jednego procentu" w ubiegłym roku trafiło do podopiecznych Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Większość z tych wpłat było adresowanych na rzecz konkretnego potrzebującego dziecka. Prezes Fundacji Stanisław Kowalski podkreśla, że dotąd nie zdarzyła się jednak sytuacja, aby podopieczny musiał płacić podatek od darowizny, ponieważ Fundacja nie przekazuje pieniędzy bezpośrednio potrzebującym, ale opłaca faktury za leczenie, rehabilitację lub inne świadczenia, wystawiane na Fundację. Zdaniem prezesa Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" sytuacja byłaby o wiele lepsza, gdyby wpłaty z "jednego procentu" zostały ustawowo zwolnione z podatku.

Prezes Akademii Rozwoju Filantropii Paweł Łukasiak także uważa, że wpłaty z tytułu jednego procentu nie powinny być objęte podatkiem od darowizn. W jego ocenie trzeba znaleźć rozwiązanie tej sytuacji, bo może ona powodować wiele negatywnych emocji, których najlepiej byłoby uniknąć.

Wiceminister Finansów Elżbieta Chojna Duch powiedziała, że nie rozważano zwolnienia wpłat z tytułu "jednego procentu" z podatku od darowizn, bo na razie żadna z organizacji pomagających potrzebującym nie zgłosiła, że jest to problemem. Wiceminister zaznaczyła, że jeżeli wpłynie taki wniosek od organizacji pożytku publicznego - Rada Działalności Pożytku Publicznego i resort finansów będą rozważać celowość takiej nowelizacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.