Facebook Google+ Twitter

Ministerstwo Finansów dało kuksańca zaradnej młodzieży

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2009-07-27 10:33

Ministerstwo Finansów dało kuksańca pracującej w wakacje młodzieży. Przez zmianę przepisów podatkowych nastolatki rozdające ulotki, zbierające owoce i rozwożące jedzenie, mają mniej pieniędzy.

 / Fot. Poslak/ TrzustowskiTo efekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmianie uległy m.in. przepisy dotyczące opodatkowania drobnych umów cywilnych. Nowe prawo obowiązuje już od 1 stycznia 2009 roku, ale dopiero teraz dało się we znaki. I to tym, którzy zarabiają najmniej, czyli nastolatkom wykorzystującym wakacyjną labę do zarobienia pieniędzy.

Do tej pory każdy nastolatek, który pracował w wakacje na umowę zlecenie lub o dzieło odprowadzić musiał zaliczkę na podatek dochodowy. Jeśli przez dwa miesiące zarobił mniej niż 3091 złotych (to kwota wolna od podatku), to fiskus oddał mu każdą złotówkę przy rozliczeniu podatku, traktując pobierane zaliczki jako jego nadpłatę. Nastolatek wychodził więc na swoje, bo w efekcie okazywało się, że nie płacił żadnego podatku.

Teraz to się zmieniło. Rząd wprowadził bowiem obligatoryjny i zryczałtowany 18-procentowy podatek. To cios w najsłabiej zarabiających, bo podatek musi zapłacić każdy, kto w miesiącu zarobił góra 200 zł u jednego pracodawcy.

Źródło: Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.