Facebook Google+ Twitter

Ministerstwo Finansów o przystąpieniu Polski do ERM II

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-27 20:42

Przystąpienie Polski do ERM II będzie możliwe po ustabilizowaniu sytuacji na rynkach finansowych oraz osiągnięciu porozumienia politycznego, pozwalającego na przeprowadzenie zmian legislacyjnych - uważa. Resort przedstawił uwarunkowania realizacji kolejnych etapów mapy drogowej przyjęcia euro.

Rząd zauważa w dokumencie, że zaburzenia na światowych rynkach finansowych i związana z nimi bardzo wysoka zmienność kursu złotego utrudniają spełnienie warunków bezpiecznego uczestnictwa polskiej waluty w ERM II. Dotyczy to w szczególności wyznaczenia relacji złotego do euro na poziomie spójnym z kursem równowagi.

Moment wyznaczenia parytetu powinien poprzedzać co najmniej kilkumiesięczny okres, w którym zmienność kursu złotego względem euro nie przewyższałaby w sposób znaczący zmienności kursów walut innych krajów przed ich przystąpieniem do ERM II.

W przypadku niespełnienia powyższych warunków w I połowie 2009 roku włączenie polskiej waluty do ERM II może zostać przesunięte w czasie. Późniejsze przystąpienie do mechanizmu ERM II nie wyklucza jednak przyjęcia euro w 2012 roku, jeśli okres stabilizacji złotego, poprzedzający jego włączenie do nowego systemu, będzie mieć miejsce jeszcze w II kwartale tego roku. Brak spełnienia i tego warunku oznaczałby jednak konieczność przesunięcia planowanej daty uzyskania członkostwa w strefie euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.