Facebook Google+ Twitter

Ministerstwo kultury dofinansuje Polskie Radio

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-07 18:01

Ministerstwo kultury przekaże Polskiemu Radiu 5 milionów złotych. Minister Bogdan Zdrojewski zadeklarował to podczas spotkania z prezesem Polskiego Radia Jarosławem Hasińskim.

Polskie Radio wnioskowało o 30 milionów złotych wsparcia. Minister Zdrojewski podkreślił jednak, że 5 milionów to jedyna kwota, na którą może pozwolić sobie obecnie resort. Wyraził też przekonanie, że dzięki temu wsparciu przetrwają orkiestry i chór Polskiego Radia, choć prawdopodobnie w zmienionej strukturze organizacyjnej i z nieco zmienionymi umowami. Minister kultury podobnie jak prezes Polskiego Radia liczy na współfinansowanie jednostek artystycznych przez władze samorządowe.

Bogdan Zdrojewski ma też nadzieję, że Polskie Radio wycofa się z wypowiedzenia umowy Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach tak, aby NOSPR nie był zagrożony utratą środków unijnych na budowę nowej siedziby zespołu. Na mocy umowy NOSPR będzie dostawał fundusze od Polskiego Radia tylko do końca 2010 roku. Bogdan Zdrojewski zadeklarował zwiększenie własnego udziału w dotacji, co w znacznym stopniu uwolniłoby Polskie Radio od finansowania tej orkiestry.

Prezes Jarosław Hasiński poinformował, że obie strony mają wrocić do rozmów na temat finansowania NOSPR-u po Wielkanocy. Prezes Polskiego Radia powiedział, że Zarząd rozważy ewentualne wycofanie się z wypowiedzenia umowy, jeżeli te rozmowy będą pozytywne. Tutaj najprawdopodobniej dojdzie do pewnego kompromisu, także zapaliło się światło w tunelu.

Jarosław Hasiński podkreśla, że każda kwota wsparcia dla Polskiego Radia jest w sytuacji zmniejszających się wpływów z abonamentu bardzo potrzebna. Przyznaje jednak, że pieniądze te nie wystarczą na działalność misyjną i trzeba będzie prosić o pomoc samorządy oraz szukać dalszych oszczędności. W tej sytuacji na pewno nie obejdzie się bez cięć kadrowych, antenowych i częściowo nawet kosztów stałych. "Musimy tego dokonać. Nie mamy już wyboru. Gospodarujemy biedą" - podsumował prezes Hasiński.

W związku z dramatyczną sytuacją finansową Polskiego Radia, zarząd spółki wysłał pisma do ministerstwa kultury i władz samorządowych z prośbą, by przejęły jednostki artystyczne Polskiego Radia. Zarząd zwrócił się z propozycją przejęcia Polskiej Orkiestry Radiowej do samorządu województwa mazowieckiego oraz miasta stołecznego Warszawy, Chóru Polskiego Radia do samorządu Małopolski i Krakowa, natomiast Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" - do samorządu Wielkopolski i Poznania. Na razie tylko ci ostatni zadeklarowali pomoc finansową dla poznańskiej orkiestry "Amadeus", także władze Krakowa są gotowe do rozmów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.