Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8689 miejsce

Ministerstwo Nauki usunie orzełka z dyplomów szkół wyższych?

Ministerstwo Nauki chce odróżnić lepsze uczelnie od słabszych. W jaki sposób? Zastępując dotychczasowego "orzełka" na dyplomie - godłem uczelni.

 / Fot. Zygmunt Kamiński, public domain / WikipediaZnowelizowana ustawa o szkolnictwie wyższym zakłada, iż z dyplomów szkół wyższych może zniknąć dotychczasowy "orzełek" - zastąpi go godło uczelni.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tłumaczy, że celem tego zabiegu jest zróżnicowanie szkół pod względem jakości kształcenia. Niepokojący jest jednak fakt, że ustawa znosi przy tym obowiązek umieszczania godła państwowego na dyplomie magisterskim.

"Nowelizacja ustawy zakłada, że umieszczenie na dyplomie godła Polski będzie zależało od decyzji uczelni. Uczelnie działają w Polsce na zasadach autonomii i w ich gestii pozostaje umieszczanie na dyplomie godła państwowego" - mówi rzecznik ministerstwa Bartosz Loba w rozmowie z TVN24. Podkreśla także, że „umieszczenie godła uczelni pomoże w budowie marki uczelni, rozpoznawalnej przede wszystkim przez pracodawców".

Ewentualne zmiany w dyplomach nastąpią jednak dopiero za trzy lata, a więc nowe dyplomy dostaną najwcześniej studenci, którzy podejmą naukę na studiach wyższych w przyszłym roku.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

kawalec
 • kawalec
 • 01.12.2011 09:04

Kretyni w Ministerstwie Edukacji .kretyni na uczelniach,im więcej kretynów u wladzy tymwięcej idiotycznych pomysłówPoski Rząd i partie polityczne kretynami stoją

Komentarz został ukrytyrozwiń
czyt
 • czyt
 • 27.11.2011 22:54

Jak widać levy dyplomu nie oglądał i nie wie, że każdy dyplom zawiera oprócz danych osobowych, nazwę uczelni i wydział i to wystarczy żeby wiedzieć "kto do jakich szkół chadzał" oj, oj...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
 • Mirek K
 • 27.11.2011 13:16

@ Marta Jenner - a nie wystarczy że pracodawca spojrzy na dyplom ?. Każdy szef firmy, będzie wiedział jaka to uczelnia!!

Z Orłem czy bez ;każdy pracodawca dobrze wie,jaki poziom kształcenia ma każda uczelnia.
Poważny pracodawca wie; jaki poziom wiedzy, mają wykładowcy w poszczególnej uczelni.

Więc po co ta zabawa z Orłem? Nudzą się urzędasy;a problemów mamy bez liku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"umieszczenie godła uczelni pomoże w budowie marki uczelni, rozpoznawalnej przede wszystkim przez pracodawców"

Zgadzam się z p. Zuzanną. Uczelnię można rozpoznać i bez godła, bo w dyplomie jest podana jej nazwa. MNiS najwyraźniej zakłada, że pracodawca jest kretynem i ogląda wyłącznie okładkę.

"Nowelizacja ustawy zakłada, że umieszczenie na dyplomie godła Polski będzie zależało od decyzji uczelni. Uczelnie działają w Polsce na zasadach autonomii i w ich gestii pozostaje umieszczanie na dyplomie godła państwowego."

Jeśli już zakładamy, że jakość kształcenia jest nierówna, to umieszczenie godła państwa powinno być przywilejem, a nie wyborem uczelni:/ Wtedy rzeczywiście jego obecność czy brak będzie o czymś świadczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
cap
 • cap
 • 27.11.2011 09:48

dlaczego nie mogą być oba? a może krzyż jest najbardziej stosownym? Boże chroń nasze nauczanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram,

to jest właściwy kierunek! Zamiast orzełka powinno być lusterko, żeby właściciel mógł przejrzeć się we fragmencie własnego dzieła. A następny krok - to dyplom na okaziciela. W końcu liczy się ilość Kowalskich, którzy uzyskują dyplomy, a konkretnie - który to Kowalski - kogo to obchodzi? Ta prawdziwa praca, za prawdziwe pieniądze - i tak będzie dla swoich. A oni od dawna kończą uczelnie na których nie ma naszego orzełka. No bo niby jakim sposobem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wreszcie jest najlepsza decyzja jaka mogła być podjęta. Bo jeśli większość dyplomów powstała ctrl - c/ ctrl - v, to nie można sygnować godłem takich miernot.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 25.11.2011 21:36

Bardzo dobry pomysł, będzie wiadomo kto do jakich szkół chadzał.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rk
 • rk
 • 25.11.2011 17:54

A może w" Ministerstwie Nauki" niektórym urzędasom ,chirurdzy usunęli mózgi - stąd te głupawe, decyzje!?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A skutek tego upadku.... to brak rozumu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.