Facebook Google+ Twitter

Ministerstwo Skarbu Państwa tłumaczy się z przetargów na aktywa stoczniowe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-12 07:39

Ministerstwo Skarby Państwa w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej zapewnia, że podczas przetargów na aktywa stoczniowe, traktowało wszystkich zainteresowanych jednakowo.

Niestety - jak napisano - od 2007 roku nie było zainteresowanych zakupem Stoczni, a ewentualni inwestorzy żądali dodatkowej, miliardowej pomocy publicznej od rządu.

W 2008 roku Komisja Europejska wydała negatywną decyzję w sprawie pomocy publicznej dla stoczni. Aby zapobiec ich upadłości, rząd zawarł kompromis z Komisją Europejską i stroną społeczną, który pozwalał na sprzedaż już nie całych Stoczni, ale ich poszczególnych aktywów. Komisja Europejska postawiła warunek, aby poszczególne aktywa były sprzedawane oddzielnie, a od inwestorów nie żądano kontynuacji produkcji stoczniowej.

W oświadczeniu wyjaśnia się, że udział w przetargu na aktywa stoczniowe wprost związane z produkcją statków potwierdził (poprzez wpłacenie wadium) tylko jeden inwestor, pozostali byli zainteresowani aktywami niezwiązanymi wprost z produkcją stoczniową. W związku z tym Ministerstwo zabiegało o udział inwestora, który dokona zakupu wszystkich istotnych aktywów stoczniowych i kontynuację produkcji stoczniowej. Inwestorem, który publicznie to deklarował był tylko Stiching Particulier Fonds Greenrights.

Ministerstwo zaznacza, że gdyby inwestor ten nie wziął udziału w przetargu - licytacji dnia 13 maja 2009 roku (już po wpłaceniu wadium), nie byłoby szans na sprzedaż kluczowych aktywów stoczniowych i zapewnienie kontynuacji produkcji stoczniowej.

Dlatego- jak napisano w oświadczeniu- prawdą jest, że minister skarbu pytał ARP o prawne możliwości ewentualnego przesunięcia rozpoczęcia aukcji. Po otrzymaniu informacji o braku takiej możliwości, inwestor ostatecznie zdecydował się na udział w licytacji.

W oświadczeniu podkreśla się, że zabiegi o inwestora, który będzie zainteresowany zakupem aktywów stoczniowych i produkcją stoczniową był oficjalnie deklarowany przez rząd i resort skarbu oraz zgodny z oczekiwaniami wszystkich ugrupowań politycznych, w tym opozycji, a także opinii publicznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.10.2009 18:26

a kto ich teraz skontroluje, .............. kolesie kolesiów? Mogą gadać co im ślina przyniesie ......... By żyło się wam lepiej mordy wy moje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.