Facebook Google+ Twitter

Ministerstwo Skarbu Państwa tłumaczy się z przetargów na aktywa stoczniowe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-12 07:39

Ministerstwo Skarby Państwa w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej zapewnia, że podczas przetargów na aktywa stoczniowe, traktowało wszystkich zainteresowanych jednakowo.

Niestety - jak napisano - od 2007 roku nie było zainteresowanych zakupem Stoczni, a ewentualni inwestorzy żądali dodatkowej, miliardowej pomocy publicznej od rządu.

W 2008 roku Komisja Europejska wydała negatywną decyzję w sprawie pomocy publicznej dla stoczni. Aby zapobiec ich upadłości, rząd zawarł kompromis z Komisją Europejską i stroną społeczną, który pozwalał na sprzedaż już nie całych Stoczni, ale ich poszczególnych aktywów. Komisja Europejska postawiła warunek, aby poszczególne aktywa były sprzedawane oddzielnie, a od inwestorów nie żądano kontynuacji produkcji stoczniowej.

W oświadczeniu wyjaśnia się, że udział w przetargu na aktywa stoczniowe wprost związane z produkcją statków potwierdził (poprzez wpłacenie wadium) tylko jeden inwestor, pozostali byli zainteresowani aktywami niezwiązanymi wprost z produkcją stoczniową. W związku z tym Ministerstwo zabiegało o udział inwestora, który dokona zakupu wszystkich istotnych aktywów stoczniowych i kontynuację produkcji stoczniowej. Inwestorem, który publicznie to deklarował był tylko Stiching Particulier Fonds Greenrights.

Ministerstwo zaznacza, że gdyby inwestor ten nie wziął udziału w przetargu - licytacji dnia 13 maja 2009 roku (już po wpłaceniu wadium), nie byłoby szans na sprzedaż kluczowych aktywów stoczniowych i zapewnienie kontynuacji produkcji stoczniowej.

Dlatego- jak napisano w oświadczeniu- prawdą jest, że minister skarbu pytał ARP o prawne możliwości ewentualnego przesunięcia rozpoczęcia aukcji. Po otrzymaniu informacji o braku takiej możliwości, inwestor ostatecznie zdecydował się na udział w licytacji.

W oświadczeniu podkreśla się, że zabiegi o inwestora, który będzie zainteresowany zakupem aktywów stoczniowych i produkcją stoczniową był oficjalnie deklarowany przez rząd i resort skarbu oraz zgodny z oczekiwaniami wszystkich ugrupowań politycznych, w tym opozycji, a także opinii publicznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.10.2009 18:26

a kto ich teraz skontroluje, .............. kolesie kolesiów? Mogą gadać co im ślina przyniesie ......... By żyło się wam lepiej mordy wy moje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.