Facebook Google+ Twitter

Ministerstwo Zdrowia przerzuca koszty

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-24 21:31

Pracodawcy będą musieli płacić za okresowe badania mammograficzne zatrudnionych u siebie kobiet. Czy jest to uzasadnione?

Jedno badanie to koszt około 100 zł. Cytologię i mammografię będzie trzeba wykonywać co najmniej raz na dwa lata. W przeciwnym razie zatrudniona kobieta nie będzie mogła kontynuować pracy. Wcześniej resort zdrowia starał się wpisać obligatoryjne badania do kodeksu pracy, lecz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej skutecznie się przed tym broniło. Ostatecznie więc nowy wymóg wszedł w życie jako rozporządzenie.

Polska opieka zdrowotna zaczyna nabierać ciekawych kształtów. Ustawodawca outsorcuje
finansowanie opieki medycznej tym razem na przedsiębiorców. Trudno nie dostrzec tu zbieżności rozwiązań systemowych do tych stosowanych w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsi pracodawcy często przecież oferują swoim pracownikom pakiety ubezpieczeń zdrowotnych. Różnica tkwi jednak w dość istotnym szczególe. W Polsce mamy powszechną służbę zdrowia, na którą co miesiąc każdy z nas oddaje część swojej wypłaty. Właśnie ta składka powinna pokrywać ustalone przez resort, i niezbędne dla zdrowia społeczeństwa, świadczenia.

Przedziwne operacje ustawodawcze tylko komplikują życie gospodarcze kraju. Odpowiedzialność za funkcjonowanie systemu jest przerzucana na instytucje nie mogące się skutecznie bronić przed ingerencją w ich finanse. Trudno przecież uzmysłowić sobie zależność pomiędzy umową o pracę, a występowaniem raka piersi. A taka jest nam przez resort zdrowia wmawiana. Równowadze ekonomicznej stanie się jednak zadość i wyższe wydatki przedsiębiorstw będą musiały odbić się na wzroście bezrobocia. Zgrzytów na miarę odpłatnych badań mammograficznych jest w polskim prawie przecież wiele więcej.

Źródło: Gazetaprawna.pl

Autor: Szymon Nowaczyk
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie neteor.blogspot.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.