Facebook Google+ Twitter

Ministrowie będą dziś rozmawiać o obniżce akcyzy na paliwa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-29 14:55

Premier Donald Tusk powiedział, że jeszcze dziś odbędzie się spotkanie członków rządu w sprawie możliwości obniżenia akcyzy na paliwa. Szef rządu zapowiedział rozmowy z ministrami finansów i gospodarki oraz szefami największych polskich spółek paliwowych, podczas których będzie chciał zastanowić się jak zatrzymać wzrost cen paliw.


Premier zastrzegł, że nie można liczyć na to, że benzyna będzie radykalnie tańsza niż w innych krajach. Premier zaznaczył, że musi mieć na uwadze dochody budżetu oraz faktyczny wpływ obniżki akcyzy na ceny na stacjach paliw.

Wcześniej o możliwości obniżenia podatków paliwowych mówił szef klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski. Według niego, należy rozważyć obniżkę akcyzy na paliwa, niezależnie od konsekwencji budżetowych.
Za obniżeniem akcyzy opowiada się też wicepremier Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, minimalne stawki akcyzy, które dyktuje nam Unia Europejska, pozwalają na obniżenie podatków na olej napędowy o 32 euro na 1000 litrów, a na benzynę o 108 euro. Wicepremier wyjaśnił, że zgodnie z naszymi zobowiązaniami unijnymi, obniżone stawki mogłyby funkcjonować tylko do końca tego roku.

Z kolei podczas wystąpienia w Sejmie, przedstawiciel ministerstwa finansów, wiceminister Jacek Kapica powiedział, że jego resort nie planuje obniżenia akcyzy na paliwa, ale stale monitoruje sytuację na rynku. Jacek Kapica podkreślił, że ceny paliw w Polsce odpowiadają cenom w pozostałych krajach europejskich. Wiceminister dodał, że obniżenie stawki akcyzy na paliwa nie musi spowodować spadku cen benzyny na stacjach paliw. Nie ma bowiem pewności, czy sprzedający paliwo zdecydują się na ograniczenie swoich zysków.

Do obniżenia akcyzy wzywa też opozycja. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Aleksandra Natalii - Świat powiedziała, że rosnące ceny paliw wpływają na wzrost inflacji, a szczególnie cen żywności. Posłanka stwierdziła, że na razie nie wiadomo, jakie stanowisko w tej sprawie ma rząd Donalda Tuska, bo co minister to inna opinia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.