Facebook Google+ Twitter

Ministrowie sportu w Krakowie o ustawianiu meczów

Współautorzy: Piotr Drabik

W ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, w Krakowie odbyło się nieformalne spotkanie ministrów sportu wspólnoty europejskiej. Udział w nim wziął m.in. prezydent UEFA, Michael Platini.

Ministrowie sportu w Krakowie o ustawianiu meczów / Fot. Sławomir OstrowskiW czwartek na kilka godzin Kraków stał się europejską stolicą nie tylko piłki nożnej, ale i całego kontynentalnego sportu. W pierwszej kolejności, w hotelu Sheraton odbyło się losowanie par barażowych eliminacji do przyszłorocznego EURO 2012 z udziałem ministrów sportu krajów Unii Europejskiej oraz wielu piłkarskich osobistości. Po krótkiej uroczystości, delegaci państw "27" udali się wraz z prezydentem UEFA, Michelem Platinim do Auditorium Maximum, gdzie rozpoczęło się dwudniowe nieformalne spotkanie szefów resortów sportu. Obradom przewodniczył polski minister Adam Giersz / Fot. Sławomir OstrowskiAdam Giersz wraz z Androulla Vassillou, europejską komisarz ds. sportu.

Głównym tematem dyskusji był mach-fixing, czyli zjawisko ustawiania wyników meczów. Ten problem nie dotyczy tylko piłki nożnej, która w swojej historii przeżyła już wiele skandalów korupcyjnych, ale i koszykówki, krykieta czy nawet sumo. W obszarze sportu to spotkanie jest najważniejszym wydarzeniem naszej prezydencji.

- Chcemy wypracować konkluzje, które w listopadzie powinna przyjąć Rada Unii Europejskiej. Match-fixing jest problemem ponadnarodowym i wymaga ponadnarodowych rozwiązań - mówił na spotkaniu z dziennikarzami polski minister sportu. Adam Giersz podkreślił również, że i nasz kraj ma niestety spore doświadczenie w walce z korupcją na boiskach.Androulla Vassillou / Fot. Sławomir Ostrowski Zdaniem ministra, szczególnie niebezpieczną odmianą match-fixingu jest ustawianie wyników sportowych ze względu na wysokie zyski finansowe z zakładów bukmacherskich.

- Jeśli nie mam czapki i pałki policjanta, nie jestem w stanie przeprowadzić śledztwa. Dlatego niezwykle doceniam inicjatywę instytucji europejskich, które chcą walczyć z problemem ustawiania spotkań - podkreślał Michael Platini. Michel Platini / Fot. Sławomir Ostrowski

Aby poradzić sobie z tak trudną kwestią, potrzebujemy już jedynie bliskiej współpracy i koordynacji działań, pomiędzy komisją europejską, parlamentem a państwami członkowskimi Unii - mówiła w Krakowie Androulla Vassillou. Obrady ministrów sportu "27" zakończy się w piątek.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Najprostsze
rozwiązania są zawsze najlepsze.
Najprostsze rozwiązania przegrywają. W imię widowiskowości sportu, nieprzewidywalności zdarzeń i takich tam... argumentów.
Zauważalna jest obawa o jedno: O KASĘ.
Obawa o to, aby nie zepsuć maszynki do robienia poważnych pieniędzy. W myśl starej zasady, że jak coś się dobrze kręci, to nie należny tego czegoś ulepszać.

Ale to, co się dobrze kreci - nie jest SPORTEM.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.