Facebook Google+ Twitter

Mińsk i Moskwa nie dogadały się w sprawie ropy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-01 12:49

Niepowodzeniem zakończyły się rozmowy Mińska z Moskwą o cenie dostaw rosyjskiej ropy w 2010 roku. Według białoruskich mediów, podczas prowadzonych wczoraj rozmów Rosja wywierała bezprecedensową presję na białoruskich negocjatorów i próbowała storpedować porozumienia dotyczące Unii Celnej.

Według niezależnego portalu Karta-97, presja była tak silna, że Mińsk postanowił przerwać negocjacje i wezwał swoich urzędników do powrotu na Białoruś.

Już po wyjeździe białoruskich urzędników służby prasowe rosyjskiego rządu poinformowały, że od dziś, czyli z dnia na dzień, Rosja wprowadza dla Białorusi cła na dostawy ropy. Taka decyzja oznacza kłopoty finansowe dla władz w Mińsku. Tymczasem białoruskie media twierdzą, że rosyjscy urzędnicy podczas negocjacji nie chcieli honorować umów zawartych w ramach Unii Celnej między: Białorusią, Rosją i Kazachstanem.

Według agencji Interfax, Rosjanie zamierzają wyprowadzić poza umowy o utworzeniu wspólnego obszaru celnego cały swój sektor energetyczny, który jest głównym źródłem dochodów Rosji.
Już raz tego typu utarczki miedzy Mińskiem a Moskwą spowodowały wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy do krajów Europy Zachodniej. Wywołało to duże zaniepokojenie w wielu europejskich stolicach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.