Facebook Google+ Twitter

Mińsk: Wiec w obronie praw pracowniczych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-07 20:32

Białoruski Kongres Demokratycznych Związków Zawodowych zorganizował w Mińsku wiec w obronie praw pracowniczych. To jedyna organizacja związkowa, która dostała zgodę władz na publiczną demonstrację. Kilkudziesięciu organizacjom we wszystkich regionach Białorusi odmówiono wydania zgody.

Kilkuset związkowców, którzy zebrali się w Mińsku domagało się zmiany tak zwanego „dekretu numer 29", który daje pracodawcy możliwość pozbycia się pracownika bez podania przyczyn.

Od 10 lat na Białorusi obowiązuje kontraktowy system zatrudnienia. Kontrakt najczęściej zawierany jest na rok, a po upływie tego czasu pracodawca może pożegnać się z pracownikiem bez żadnych konsekwencji. Zdaniem związkowców, wiele osób straciło w ten sposób pracę z powodów politycznych.

Demonstrujący w przyjętej podczas wiecu rezolucji zwracają uwagę władz na naruszenia podstawowych praw pracowniczych. W dokumencie wymienia się między innymi: przymusowe urlopy pracowników bez wypłacania im wynagrodzenia oraz utrudnienia w zakładaniu organizacji związkowych.

To pierwszy tego typu wiec białoruskich związkowców. Niezależni eksperci twierdzą, że - pogarszająca się sytuacja społeczno - ekonomiczna na Białorusi może doprowadzić do masowych protestów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.