Facebook Google+ Twitter

Miód - najlepsza recepta na wszystko

,,Sekretne życie pszczół'' nie jest bynajmniej lekturą w stylu poradników przyrodniczych ani książką o owadach. Jest to niezwykła opowieść o kilkunastoletniej dziewczynce.

 / Fot. Okładka książkiDla mnie książka Sue Monk jest interesująca. Zarówno ze względu na historię głównej bohaterki, jak i kreacje postaci przedstawionych w powieści. Czternastoletnia Lily mieszka w południowej części Stanów Zjednoczonych. W wieku czterech lat traci matkę w wyniku tajemniczego i zarazem przykrego dla niej incydentu. Wychowywana przez surowego ojca czuje się niekochana i samotna. Jedyną jej przyjaciółką, jest pełniąca rolę niani, gruba Murzynka w średnim wieku. Razem pomagają ojcu przy plantacji brzoskwiń.

Dziewczynka postanawia uciec z farmy i odnaleźć rodzinny dom matki. Ma nadzieję, że w tym celu pomogą jej
trzy pamiątki: obrazek czarnej Marii z podpisem ,,Tiburon, Kar.Pd.'', fotografia matki z czasów młodości i para białych rękawiczek. Ślady doprowadzają ją do domu zamieszkanego przez trzy specyficzne siostry - Murzynki. Prowadzą one pasiekę i zajmują się produkcją miodu. Okazuje się, że stanowią jedyne źródło rozwiązania zagadki z przeszłości.

Czytelnik krok po kroku poznaje tajemnicę matki dziewczynki, to w jaki sposób zginęła i co łączyło ją z trzema siostrami. Autorka niezwykle barwnie przedstawia charaktery bohaterów. W obiektywnym świetle kreśli relację pomiędzy ludnością białą, a czarną w latach sześćdziesiątych XX wieku. Powieść napisana jest lekko, bez powszechnych dziś w literaturze ,,językowych udziwnień". Jest to przede wszystkim szczegółowa analiza psychiki dziecka, które straciło matkę. Uświadamia jak ważne jest posiadanie rodziny, przyjaciół, ludzi, którzy nas kochają. Autorka niezwykle barwnie przedstawia charaktery bohaterów. W obiektywnym świetle kreśli relację pomiędzy ludnością białą, a czarną w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Sue Monk w oryginalny sposób opisuje relacje Lily i sióstr z Bogiem. Czyni bohaterów swej powieści głęboko wierzącymi osobami, których życie kręci się między innymi wokół świąt na cześć Marii. Lektura ta może dostarczyć informacji również o tym jak hodować pszczoły (autorka przy pisaniu dzieła korzystała z pomocy pszczelarzy). Przyznam, że sięgnęłam po tę książkę jedynie dlatego, że zainteresował mnie jej tytuł. Do tej pory czuje efekt jaki na mnie wywarła.

Polecam szczerze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zamierzałam sięgnąć po tę pozycję i dziękuję za utwierdzenie mnie w przekonaniu, że warto :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.