Facebook Google+ Twitter

Mironalia 2011 – impreza liryczna, nieco duchowa i elektroniczna

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-06-29 12:03

Tegoroczne święto Mirona Białoszewskiego i ulicy Tarczyńskiej odbędzie się w niedzielę, 12. czerwca. Na gości czekają unikatowe, nie do zobaczenia nigdzie indziej eksponaty i wydarzenia.

Podczas Mironaliów, zaułki, podwórka i galerie ulicy Tarczyńskiej tętnią życiem. Przybyli goście mogą uczestniczyć w imprezie, nazywanej przez jej inicjatorkę, Halinę Gąsiorowską – „przechodnią”. Mimo, że faktycznie „przechodnia” – pojawia się o 12. i znika o 19. - pozostaje w pamięci na długo. Stali bywalcy nie zawodzą od 16 lat, a z roku na rok na ulicy jest coraz gwarniej - każdy znajdzie tu coś dla siebie. To miejsce spotkania wybitnych artystów oraz obiecujących debiutantów. Wszyscy są pozytywnie zakręceni i zakochani w klimacie twórczości Białoszewskiego.

Spektakle… instalacje…


Unikanie szufladkowania, przełamywanie konwencji i wyśmiewanie stereotypów, także w sferze duchowej, to specjalność Mirona. Czy jesteśmy tolerancyjni i gotowi na prześmiewczą, aktualną też dziś, sztukę „Wyprawy Krzyżowe”? Będzie się można o tym przekonać odwiedzając podwórko przy Tarczyńskiej 11 gdzie zabawiać nas będą m.in. postaci Hybrydy - Symeona czy Hybrydy – Dziewicy.

Tam również zostaniemy poddani drugiej próbie tolerancji: czy wiemy, że dzięki zmarłemu w ubiegłym roku Lechowi Emfazemu Stefańskiemu powstał i funkcjonuje do dziś Rodzimy Kościół Polski? Zmarły w ubiegłym roku pierwszy gospodarz „Teatru na Tarczyńskiej” poza malarstwem i twórczością literacką zajmował się też duchowością i parapsychologią!

Będzie można obejrzeć jeszcze „Wianki – podwórzowe ojratorium” wg. Białoszewskiego w wykonaniu Teatru Park z MDK Bielany, „Śnięcie Mirona” w inscenizacji Tomasza Tomczyka czy „Miron… w tlenie zapisanych stron” w inscenizacji poetki Alicji Górki i jej
uczniów XXVIII L.O. im. J. Kochanowskiego.


Unikalne teksty…


Laureatka konkursu Jednego Wiersza – Aneta Kamińska z Pawłem Uszyńskim (muzyka) i Mateuszem Braunem (wizualizacje) pokaże jak dotrzeć do audiowizualnego źródła poezji a tym samym wyrwać ją ze szpon stereotypów.

Poza hitami tegorocznej edycji na uwagę zasługuje prezentacja twórczości Adama Wiedemanna – „Mistyka codzienności” nazwanego przez Marię Janion poetą czystej wody z nurtu Białoszewskiego. Poeta, prozaik, tłumacz i krytyk (3.krotnie nominowany do Nagrody Nike) swymi utworami – podobnie jak Białoszewski - przełamuje wiele konwencji.
W Galerii „Mikroklimat” przy Tarczyńskiej 11, która debiutuje na Mironaliach będzie można też zapoznać się z wątkiem relacji Czesław Miłosz – Miron Białoszewski, który omówi Tadeusz Sobolewski na przykładach korespondencji poetów. Mało kto wie, że Białoszewski uznawany był przez Miłosza za najwybitniejszego polskiego twórcę!

Cykliczne „Siemiona lekcje czytania Białoszewskiego” przewrotnie przekształcą się w tym roku w „Lekcje czytania Wojciecha Siemiona”, w trakcie których odczytane (przez Stanisława Biczysko) i omawiane (przez Tomasza Miłkowskiego i Grzegorza Walczaka) będą prace aktora rzadko rozpoznawanego jako pisarza. Dodatkowo będzie można posłuchać archiwalnych nagrań radiowych Wojciech Siemio na przywiezionych przez Henryka Malechę z Vancouver.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.