Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2222 miejsce

Mirosław Breguła, lider grupy Universe, nie żyje

Ciało nieżyjącego, 43-letniego Mirosława Breguły znalazł w piątek koło godziny 5 rano jego sąsiad. Lider Universe popełnił samobójstwo na klatce schodowej kamienicy w Chorzowie. Zostawił po sobie list pożegnalny, podaje w nim powód śmierci.

Mirosław Breguła, współzałożyciel popularnego zwłaszcza w latach 80. zespołu Universe, nie żyje. / Fot. PAP/UniversePolicja nie może na razie podać treści listu. Trafił on do prokuratury. Zarządzono również sekcję zwłok.
***
"Zawsze wesoły, człowiek który w historii muzyki wydał najwięcej pieniędzy na struny", "Najzdolniejszy, najpracowitszy. Za bardzo przejmuje się opiniami innych.Prawdziwy artysta myśli artystycznie - nie ekonomicznie", ale też "Dokładny" - pisali o Mirosławie Bregule koledzy z zespołu na oficjalnej stronie grupy.

Zespół Universe w latach 80. W kolejności od prawej: 1. - Henryk Czich, 2. - Mirosław Breguła. / Fot. prywatne archiwum Aliny BalcerMirosław Breguła urodził się 10 lutego 1964 r. W roku 1981 r. rozpoczął muzyczną współpracę z Henrykiem Czichem. Początkowo tworzyli jedynie duet. W roku 1984 r. dołączyli do nich tacy muzycy, jak: Eligiusz Badura (gitara solowa), Józef Chuć (perkusja), Leszek Żuchowski (instrumenty klawiszowe) i Marek Małota (gitara basowa). Szczególną popularnością grupa cieszyła się w latach 80., kiedy to na szczytach list przebojów przez długi okres utrzymywała się piosenką "Mr Lennon". Mimo licznych sukcesów, żadna firma fonograficzna nie chciała nagrać płyty z muzykami. Dopiero w 1993 r. ukazała się składanka "The Best Of Universe".

Autograf Mirosława Breguły. / Fot. Kajetan BalcerAutograf Henryka Czicha, współzałożyciela Universe. / Fot. Kajetan BalcerDo najważniejszych sukcesów zespołu na polskiej estradzie muzycznej zalicza się zwycięstwo w 1983 r. na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu oraz I nagrodę w konkursie premier na festiwalu w Opolu za piosenkę "Daj mi wreszcie święty spokój" (1992). Universe słynie również z utworów "W taką ciszę", "Tacy byliśmy", "Ty masz to, czego nie mam ja", czy "Tyle chciałem ci dać" - w duecie z Beatą Kozidrak. Nazwa zespołu pochodzi od kompozycji Johna Lennona i Paula McCartneya "Across the Universe" (Mirosław Breguła był zafascynowany zespołem Lider grupy Universe / Fot. oficjalna strona UniverseThe Beatles).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Bożena
 • Bożena
 • 24.05.2012 13:53

Wciąż uwielbiam Go i słucham Jego cudownie chłopięcego głosu... nie da się o NIM zapomnieć !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria Kulak
 • Maria Kulak
 • 11.12.2011 17:30

Często słucham śpiewu Mirka i tak bardzo mi żal,że Go juz nie ma wśród żywych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mrcin
 • Mrcin
 • 08.10.2011 22:10

Wielki człowiek jego muzyka to całe moje życie

Komentarz został ukrytyrozwiń
marasleonidas
 • marasleonidas
 • 11.08.2011 18:22

1993 rok Chorzów Park Kultury byłam na koncercie Universe grali na wyspie naprzeciwko kapelusza to było coś niesamowitego !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewelina Chańska
 • Ewelina Chańska
 • 30.07.2011 19:36

Żyję na tym świecie już bardzo długo ale Mirek Breguła zapadł mi w pamięć szczególnie, kiedykolwiek korzystam z komputera,od razu włączam jego muzykę... Ten głos, niezapomniany, te słowa; zauważcie, jak pięknie brzmiało każde słowo w jego wykonaniu! Nie połykał słów jak niektórzy z naszych aktualnych pseudo gwiazd!!! To jest i będzie nasz najwspanialszy idol na świecię!!! Ja tak to czuję! Kocham Go miłością platoniczną!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
aneta gardocka
 • aneta gardocka
 • 29.12.2010 07:39

doceniamy kogoś gdy już odejdzie...SPOCZYWAJ W POKOJU MIRKU[*][*][*]

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasia dich
 • kasia dich
 • 04.11.2010 10:52

czy tak musiało być...na zawsze w moim sercu

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja właśnie słucham ich utworów są wspaniałe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę że jego osoba i jego przykład jest czymś czym warto się kierować. Powiedział światu dość! Może zbyt dosłownie ale potrafił to zrobić czy my też to potrafimy? Tylko kochając okarzmy to!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszyscy mówią ale czy teraz ktoś z was go pamięta? Nikt nawet nie pomyslał o nim od czasu jego smierci! A ten człowiek lepiej nas rozumiał niż my jego. Pomyślmy o tym o jego utworach! Napewno go słuchaliści i każdemu łza w oku stanela! Tak troche czci

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.