Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2767 miejsce

Mirów i Bobolice - dwa jurajskie zamki

Dzieli je zaledwie kilka kilometrów. Jedna z legend wspomina nawet, że te dwie warownie drzewiej były połączone podziemnym tunelem, w którym znajdowały się ogromne skarby. Obecnie jeden z zamków nadal pozostaje w ruinie, drugi natomiast jest już prawie odbudowany.

Zamek Mirów

Położony jest na wzgórzu, w uroczej okolicy, pośród tzw. Skał Mirowskich. Jest jednym z najstarszych zamków znajdujących się na Szlaku Zamek Mirów / Fot. Leszek LubickiOrlich Gniazd. Przypominająca swym kształtem statek budowla, dzisiaj jest już ruiną. Zachowała się tylko górna część i fragmenty dolnej. Warownia mocno ucierpiała podczas „potopu szwedzkiego”.

Obecnie wnętrze zamku nie jest dostępne dla zwiedzających, ale właściciele mają w planach rekonstrukcję. Docelowo w dobudowanych, nowych pomieszczeniach ma się znaleźć centrum obsługi turystycznej oraz muzeum.

Zamek został wybudowany za czasów Kazimierza Wielkiego w XIV w.
jako strażnica i podlegał zamkowi w Bobolicach. Posiada charakterystyczny dla gotyckich zamków strzelisty i surowy kształt. Do tej pory zachowały sięOkolice Zamku Mirów / Fot. Leszek Lubicki natomiast gotyckie okna, a także otwory strzelnicze. Z daleka możemy zachwycać się przede wszystkim wieżą i kamiennymi murami.

Na skałkach nieopodal zamku można spotkać trenujących wspinaczy. Natomiast przy miejscowym barze można podziwiać zbudowaną z kamienia, miniaturę zamku Mirów.

Na teren wokół zamku wstęp bezpłatny.

Zamek Bobolice

Jest on już po części odbudowany przez prywatnych właścicieli. Choć tak naprawdę to mam mieszane uczucia. Ruiny w Mirowie czy inne na Zamek Bobolice / Fot. Leszek LubickiSzlaku Orlich Gniazd robią niesamowite wrażenie. Tutaj natomiast, że wyrażę się trywialnie, pachnie komercją. Z drugiej jednak strony, gdyby nikt się nie zaopiekował tymi ruinami, za kilkadziesiąt lat mogłyby już nie być do oglądania. Mieszane uczucia pozostają, ale zamek oczywiście zwiedzaliśmy. Zaczęliśmy od wypicia kawy i zjedzenia kaszanki z grilla, bo mały bar obok zamku już stoi. Wielka, nowoczesna karczma się buduje i po jej wyglądzie widać, że raczej już niedługo będzie otwarta.

Średniowieczny Zamek Bobolice usytuowany jest w północnej części Jury Krakowsko Częstochowskiej. Stoi w cudownej okolicy, wśród sosen, kosodrzewin i piasków, otoczony pięknymi formami skalnymi. Ten królewskiWnętrza Zamku Bobolice / Fot. Leszek Lubicki zamek został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku. Należał do systemu obronnego zachodniej granicy państwowej Królestwa Polskiego. Konstrukcja warowni opiera się na wysokiej skale, ponad którą wznosiła się okrągła wieża. Ten doskonały punkt widokowy umożliwiał kontakt z bliźniaczym zamkiem w Mirowie. Zburzony przez Szwedów w czasie potopu przez lata stał zrujnowany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Interesujący artykuł, który zachęca do zwiedzenia tej części Jury...
W Bobolicach byłem w 2008, 2010 i 2011. Widać postępy prac. Fotoreportaże są podlinkowane pod adresem:
http://smfg.cba.pl/bobolice/index.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobają mi się zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję p. Piotrze za link. W sobotę właśnie tam się wybieram :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozwolę sobie zaprosić do Podzamcza, także z jednym z zamków jurajskich link
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.