Facebook Google+ Twitter

"Miś" Stanisława Barei ma 30 lat

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-05-04 11:10

4 maja 1981 roku odbyła się premiera filmu "Miś" Stanisława Barei, jednej z najbardziej znanej polskiej komedii.

"Miś". / Fot. art reklamoweFilm "Miś" wyreżyserowany przez Stanisława Bareję miał swoją premierę 4 maja 1981 roku. Rolę główną zagrał Stanisław Tym i właśnie ta rola uznawana jest za jedną z najlepszych w jego karierze.

Dziś już "Miś" jest filmem kultowym, lecz na na początku lat 80. XX wieku miał trudności z trafieniem na ekrany kin. Krytycy nazywali go chałą, brednią, nie podobał im się pokazany dowcip, sposób budowania scen oraz struktura filmu złożona ze skeczy. Film ponad rok przeleżał na półce.

"Miś" opowiada historię prezesa Tęczy, walczącego z eksżoną o majątek zdeponowany
w angielskim banku. Jednocześnie pokazuje absurdy lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Nierozgarnięci stróże prawa, nic nie wiedząca pani z informacji na lotnisku, czy też talerze przyśrubowane i sztućce na łańcuszku.Wiele scen i zdań padających w filmie utkwiło widzom na długo w pamięci i weszło do codziennego słownictwa np.: "Dzień dobry, cześć i czołem! Pytacie, skąd się wziąłem?!" ; "Co jest?! – Nic, panie kierowniku! Oczko mu się odlepiło. Temu misiu"; "Przyszłem wcześniej, gdyż nie miałem co robić"; "Z twarzy podobny zupełnie do nikogo" czy "Łubu-dubu! Łubu-dubu! Niech żyje nam prezes naszego klubu!"

W plebiscycie tygodnika "Polityka” (1999) na "najciekawsze filmy polskie XX wieku" Miś zajął 8. miejsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

P. Ewo świetnie, że przypomniałaś kultowy jakby nie było film, przynajmniej dla mnie. Miałem okazję rozmawiać o tym z p.Tymem, ale prawdę powiedziawszy nie był on wtedy zbyt rozmowny (zreszta nigdy nie był). Natomiast nigdy nie zapomnę reakcji młodych ludzi, którzy przyjechali do Irlandii (tak, tak i tam bywałem), którzy "Misia" oglądali do znudzenia, bodajże przez dwa tygodnie non stop. Bawili się przy tym świetnie, a najśmieszniejsze dla mnie jest to, że kompletnie nie kumali tamtych czasów. Dla nich to była po prostu świetna komedia (sic!), dla mnie samo życie. A ile musiałem się im natłumaczyć, że tak było. Jak by nie patrzeć (-yć - zawsze mam problemy) jest to film kultowy i basta!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesująca dyskusja się tu toczy. Jak najbardziej zapraszam do niej i pana Zdzisława Kaczmarka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gwizdek
  • gwizdek
  • 04.05.2011 16:47

hehehe ,stary niedźwiedź mocno śpi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zbigniewie,
To bardzo dobrze, że przy okazji okrągłego jubileuszu "Misia" ujawnia Pan zakulisowe szczegóły - na ogół mało znane szerszemu gronu miłośników tego filmu. Filmoznawcy i historycy polskiego filmu będą Panu za to wdzięczni. Mimo ujawnienia tych faktów, uważam, że pan Zdzisław Kaczmarek też w realizacji tego obrazu miał swój udział jako autor zdjęć. Nota bene - pana Zdzisława Kaczmarka widziałam kilka dni temu na moim osiedlu, więc może i on do tej dyskusji nad "Misiem" się przyłączy.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.05.2011 13:43

Pani Ewo,
Tak się składa, że znam współtwórcę zdjęć do filmu "Miś". To Henryk Janas, który wykonał lwią część roboty podczas nieobecności pana Zdzisława Kaczmarka na planie filmowym. Nie miał jednak wtedy jeszcze wyrobionych uprawnień operatora filmowego w ten sposób jego nazwisko jest wśród współpracowników. Trzydziestolecie skłania do osobistych rekapitulacji, więc powołując się na jego własne wspomnienia przywołuję jeden z nieznanych faktów dotyczących legendarnego i kultowego filmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze stało, Ewuniu, że przypomniałaś nam tę ważną rocznicę zaistnienia "Misia". Wtedy, gdy "Miś" ukazał się na ekranach, moim najbliższym sąsiadem był twórca zdjęć do tego filmu - Zdzisław Kaczmarek. Na ogół pamięta się o tym, kto dzieło wyreżyserował, a pomija się tak ważną dla kina sprawę wizualnej kompozycji obrazu. Pozwolisz zatem, Ewo, że z okazji przypomnienia nam o 30-tej rocznicy "Misia" Stanisława Barei, wspomnę też współtwórcę tego filmu od strony operatorskiej- pana Zdzisława Kaczmarka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.